google-play

Freemium to określenie na rodzaj modelu biznesowego aplikacji. Tak nazwane gry i programy są do pobrania za darmo, lecz cechują się płatnymi dodatkami do pobrania. Nowe przepisy Unii Europejskiej sprawiły, że Google będzie musiało przestać nazywać je darmowymi.

Transakcje wewnętrzne opanowały sklepy z aplikacjami już dawno temu. Model freemium należy do całkiem dyskusyjnych i ma tylu wrogów, co zwolenników. Na plus jest oczywiście to, że uruchomić taką aplikację można bez żadnych kosztów. Jego wady najbardziej dostrzegalne są w grach. Najbardziej ciekawe funkcje są dostępne tylko za (zwykle niemałą) gotówkę. Niektóre gry posiadają ograniczenia czasowe sprawiające, że grać w nie możemy tylko wtedy, gdy dokupimy sobie wymagane punkty akcji. Inne z kolei graczom płacącym za dodatki oferują wielką przewagę nad resztą, co przyjemne nie jest.

Unia Europejska postanowiła zabrać się za bardziej widoczne oznaczenia występowania mikrotransakcji wewnątrz aplikacji w Google Play. Każda z nich przestanie być nazywana bezpłatną i zapewne przed instalacją będziemy mogli zobaczyć listę z płatnymi dodatkami. Ten zabieg ma posłużyć nie tylko wygodzie posiadaczy smartfonów, lecz być swego rodzaju zabezpieczeniem przed nieświadomym kupnem czegoś przez małe dzieci (akurat ten powód brzmi trochę dziwnie…)

Google obiecuje wprowadzić te zmiany przed końcem września.

Via

Be Sociable, Share!