quantum

Ekrany oparte na kropkach kwantowych – to brzmi na coś naprawdę skomplikowanego i trudnego do wyprodukowania. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej łaskawa niż nasze wyobrażenia – możliwe, że wkrótce LG i Samsung zacznie produkcję smartfonów z takimi ekranami.

O co chodzi z kropkami kwantowymi? Jest to technologia zbliżona do LCD. Jednakże, do podświetlenia pikseli od spodu nie wykorzystuje białego światła, lecz niebieskiego, pochodzącego z nanokryształów półprzewodnikowych. Dzięki temu chcąc odwzorować kolor niebieski nie jest wymagane stosowanie subpiksela o takim kolorze – wystarczą dwa: zielony i czerwony. Pozwala to na uzyskanie szerszego spektrum barw, zwiększenie jasności i redukcję zużycia energii.

Obecnie istnieje już producent wykorzystujący tę technologię w swoich smartfonach, Jest to Sony ze swoim Triluminos Display. Problem w tym, że te ekrany w rzeczywistości nie mogą się równać z Super AMOLED-ami konkurencji. Czy Samsung i LG jest w stanie ulepszyć ekrany z kropkami kwantowymi, by móc je zastąpić obecnymi panelami? Oczywiście, że jest na to szansa. Obie firmy już teraz wyraziły zainteresowanie tą technologią i rozważają masową produkcję takich wyświetlaczy.

Via

Be Sociable, Share!