sapphire

Szafirowe szkło to taki rodzaj szkła, który cechuje się zdu­miewa­jąco dużą odpornoś­cią. Na tyle dużą, że pan­ele Gorilla Glass wypadają przy nim po prostu blado. Sam­sung, LG i Apple zas­tanaw­iają się nad jego uży­ciem w swoich smartfonach.

Szkło szafirowe to drogi mate­riał, który swoje zas­tosowanie znalazł głównie w ekskluzy­wnych zegarkach. Jest twardy, odporny na pęknię­cia i zarysowa­nia. Nic dzi­wnego, że pro­du­cenci smart­fonów wykazują zain­tere­sowanie takim szkłem. Apple wyko­rzys­tało już je w obiek­ty­wie aparatu oraz przy­cisku Home w iPhonie 5S, nato­mi­ast Sam­sung pokrył tym mate­ri­ałem ekran w urządzeni­ach z rodziny Gear, lecz takie powierzch­nie są nieporówny­wal­nie mniejsze od ekranów smartfonów.

Do tej pory uważano, że szkło szafirowe to mate­riał zbyt drogi (ok. 10x droższy od pan­elu Gorilla Glass 3 o tej samej wielkości), aby stosować go jako osłony wyświ­et­laczy w smart­fonach, lecz pode­jś­cie pro­du­cen­tów może się wkrótce zmienić. Pogłoski mówią, że iPhone 6 będzie wyposażony w szafirowy ekran, a Sam­sung i LG coraz poważniej się zas­tanaw­iają się nad uży­ciem tego mate­ri­ału. W ostat­nim cza­sie obie firmy zamówiły wiele próbek tego szkła z myślą o wyko­rzys­ta­niu ich w nad­chodzą­cych komórkach. Jedno jest pewne — będą to urządzenia klasy pre­mium odz­nacza­jące się naprawdę wysoką ceną.

Via

Ciekawe? Podziel się!