tegra

Pomimo tego, że najnowsze układy Nvidii są zdumiewająco wydajne, nie zyskały one uznania wśród producentów elektroniki. Nvidia nie zamierza dalej skupiać się na chipsetach przeznaczonych do smartfonów i tabletów.

Nvidia Tegra 4 to układ mogący się poszczycić wydajnością na poziomie Snapdragona 800. W niektórych testach benchmarkowych radzi sobie nawet lepiej od niego. To jednak nie przekonało producentów urządzeń mobilnych do stosowania tego SoC. Jedynym dostępnym smartfonem z tym układem jest Xiaomi Mi3, choć i tutaj producent zdecydował się na ciekawy krok – oprócz tej wersji, na rynku dostępny jest ten sam telefon oferowany ze Snapdragonem 800. Nie muszę chyba pisać, że ta druga rozchodzi się znacznie lepiej…

Wszystko oczywiście rozchodzi się o koszty Tegry 4, które są wyższe od Snapdragona 800. Remedium miała być Tegra 4i – słabsza, lecz znacznie tańsza odmiana Tegry 4. Jednakże, okazała się jeszcze większym niewypałem, niż poprzedniczka. Rynek został zdominowany przez chipsety Qualcomma i Nvidia nie poradziła sobie z tak potężnym rywalem.

W wywiadzie dla cnet.com prezes Nvidii, Jen-Hsun Huang, dał jasno do zrozumienia, że jego firma nie jest już dłużej zainteresowana produkcją chipsetów dla smartfonów i tabletów. Zamierza dokonać ekspansji na inne urządzenia, przede wszystkim komputery pokładowe samochodów, przenośne konsole do gier czy telewizory Smart TV.

Osobiście trochę żałuję tej decyzji – brak konkurencji ze strony Nvidii jeszcze bardziej powiększy dominację ze strony Qualcomma. To sprawia, że nie będzie musiał się zbytnio wysilać, by utrzymać swoją pozycję, więc może sobie pozwolić na dyktowanie wyższych cen.

Via

Be Sociable, Share!