1ads

Fachowcy z firmy IHS wyliczyli, że Samsung na produkcję jednego egzemplarza Galaxy S5 przeznacza 256 dolarów. Najdroższym podzespołem jest oczywiście ekran.

Samsung jako największy producent smartfonów na świecie może sobie pozwolić na wielkie taśmy produkcyjne, z pomocą których udało mu się w widoczny sposób obciąć koszty. Jeśli jednak ktoś myśli, że wytworzenie topowego smartfona kosztuje grosze, jest w błędzie – obliczono, że łączny koszt produkcji jednego egzemplarza to 256$, a więc ok. 780 zł.

Łatwo odgadnąć, że najdroższym komponentem jest wyświetlacz Super AMOLED. Posiada przekątną 5,1″, rozdzielczość Full HD i uważa się go za jednego z najlepszych stosowanych w smartfonach (choć pod względem rozdzielczości nie jest liderem). Jego produkcja kosztuje 63 dolary, a więc mniej więcej 191 zł. To taniej, niż w przypadku Galaxy S4 – budowa jego ekranu pochłaniała 75$ (227 zł).

Inne podzespoły są znacznie tańsze. Pamięć DRAM połączona z pamięcią flash kosztują 33$ (100 zł). Sensor pracy serca jest wart 1,45$ (4,40 zł). Bardzo ciekawy jest fakt, że czytnik linii papilarnych kosztuje zaledwie 4$ (12 zł). Analogiczne rozwiązanie z iPhone’a 5S przez specjalistów jest wyceniane na znacznie droższe – 15$ (45 zł). Koszt złożenia Samsunga Galaxy S5 to 5$ (15 zł).

Via

Ciekawe? Podziel się!