810

 

Qualcomm zaprezentował dwa nowe układy dla urządzeń mobilnych. Jest to kolejna generacja topowych jednostek tego producenta gwarantująca znaczny przyrost mocy w stosunku do obecnych rozwiązań.

Qualcomm nie ma zamiaru spaść z pozycji lidera wśród producentów mobilnych procesorów. Jego dwie nowe jednostki to klasa sama w sobie i prezentują się bardzo obiecująco. Obie pracują w architekturze 64-bitowej.

Słabsza z nich to Snapdragon 808. Jest to SoC składający się z dwóch procesorów pracujących w architekturze big.LITTLE – mocniejszego czterordzeniowego Cortexa A53 i słabszego Cortexa A57 o dwóch rdzeniach. Co ciekawe, oba będą mogły pracować jednocześnie. Za grafikę odpowiada Adreno 418, które jest o 30% wydajniejsze od Adreno 330.

cvx

Znacznie ciekawiej prezentuje się drugi chipset – Snapdragon 810. Został wykonany w procesie produkcyjnym 20 nm, co gwarantuje mniejsze zużycie energii. Odznacza się dwie
ma połączonymi jednostkami o czterech rdzeniach (znowu Cortex A53 + Cortex A57). Przekłada się to na 55-procentowy wzrost wydajności CPU w stosunku do Snapdragona 800/801. Nowością jest grafika Adreno 430 będąca o 40% szybsza od Adreno 330.

Nowe układy zostały dostosowane tak, by sprawiały jak najmniej problemów. Zastosowane rozwiązania poprawiły prędkość połączenia Wi-Fi, zwiększyły dokładność sygnału GPS oraz dodały wsparcie dla nowych form interakcji z urządzeniem, jak np. poprzez ultradźwiękowego stylusa lub wybudzanie głosem.

Ciekawe? Podziel się!