lenorola

Z dniem dzisiejszym zmienia się właściciel firmy Motorola. Być może nie wszyscy pamiętają, lecz do tej pory należała ona do Google’a, który zakupił ją trzy lata temu za – bagatela – 12,5 mld dolarów. Teraz posiadło ją chińskie Lenovo.

Lenovo jest obecnie numerem jeden wśród producentów komputerów osobistych. Od dłuższego czasu ostrzy też zęby na rynek smartfonów. Co prawda zaistniało już na nim jakiś czas temu, lecz trudno mówić o spektakularnym sukcesie. Teraz sprawy mogą nabrać tempa, gdyż firma właśnie nabyła Motorolę. Koszt całej transakcji wyniósł 2,91 mld dolarów (660 mln w gotówce, 750 mln w formie akcji, 1,5 mld w ratach rozłożonych na trzy lata).

Na pierwszy rzut oka może się zdawać, że jest to okazja stulecia, gdyż Google nabyło Motorolę w 2011 roku po dużo wyższej cenie – ponad 12 mld dolarów. Jednakże, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że gigant z Mountain View postanowił zatrzymać dla siebie znaczną część patentów, które otrzymał wraz z kupnem Motoroli. Ogólnie było ich 25 tysięcy, Lenovo otrzyma zaledwie 2 tysiące z nich. To właśnie patenty były głównym powodem, dla którego Google postanowiło nabyć niegdyś Motorolę.

Motorola w rękach Google’a nie osiągnęła wielkiego sukcesu. Co prawda zaprezentowała świetne Moto X i równie dobre Moto G, lecz firma przynosiła ciągłe straty i dystrybucja smartfonów została ograniczona tylko do Stanów Zjednoczonych. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, by Lenovo lepiej zadbało o Motorolę.

Be Sociable, Share!