tegra-k1

Na targach CES 2014 Nvidia pokazała swój kolejny układ SoC przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Nosi on nazwę Tegra K1 i budzi spory podziw!

Nvidia rok temu prezentując swoją Tegrę 4 była święcie przekonana, że ich SoC osiągnie duży sukces. Teoretycznie w osiągnięciu tego celu nic nie stało na przeszkodzie. Nawet konkurencja, gdyż Snapdragony cechowały się podobną mocą, a układ Nvidii pod niektórymi względami był od niego lepszy. Co z tego, skoro producenci smartfonów kompletnie olali Tegrę 4 i ostatecznie chyba tylko sama Nvidia wypuściła parę urządzeń pracujących pod jej kontrolą. Układ okazał się porażką właśnie z tego powodu, że nikt nie chciał go stosować. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego tak było.

Być może tego samego błędu nie powtórzy Tegra K1. Jej specyfikacja prezentuje się obiecująco. Największą uwagę zwraca wykorzystanie aż 192-rdzeniowego GPU (Nvidia 4 miała 72 rdzenie) z architekturą Kepler. To sprawia, że w generowaniu grafiki Tegra 4 jest podobno nie tylko trzy razy szybsza od Apple A7, ale również zostawia w tyle PlayStation 3 i Xboksa 360.

Tegra 4 będzie oferowana w dwóch wariantach różniących się CPU. Pierwszy – 32-bitowy, czterordzeniowy Cortex A-15 o maksymalnym taktowaniu 2,3 GHz oraz drugi – 64-bitowy, dwurdzeniowy Denver 2,5 Ghz.

Układ w odmianie Cortex A-15 zostanie udostępniony producentom jeszcze w pierwszej połowie tego roku, natomiast na Denvera poczekamy do drugiej połowy.

Via

Ciekawe? Podziel się!