jolla-phone

Od dziś dostępny jest w sprzedaży smartfon Jolla z systemem Sailfish OS. Czy ten produkt może zrewolucjonizować rynek mobilny? Warto czekać? Warto kupić?

Niestety osobiście spodziewałem się czegoś wybitnego, coś na czym będzie można:

– zawiesić oko – niestety wygląda to trochę, jak tańszy model smartfona, który dostępny jest tylko na rynku chińskim,

– z innowacyjnym systemem – kolejna wpadka – system tworzony na podwalinach MeeGo – osobiście podobał mi się ten system ale w chwili, gdy Nokia wypuściła swój jedyny model z tym właśnie OS’em – Nokia N9 (2011 rok).

Jako jedyną nadzieję systemu Sailfish OS upatruje w jego kompatybilności z aplikacjami stworzonych na Androida. Według twórców, system Sailfish OS, jest zgodny z ponad 85 tysiącami aplikacji na Androida. O dystrybucję aplikacji zadba rosyjski Yandex, który oferuje swoje usługi w 37 językach.

Także specyfikacja Jolla Phone nie powala, zwłaszcza gdy zestawimy dwa modele mieszczące się w tej samej półce cenowej (399 euro – tyle będzie kosztować Jolla Phone).

Specyfikacja Jolla Phone:

– 4,5 calowy wyświetlacz qHD (540×960 pikseli) wykorzystujący technologię Gorilla Glass 2,

– dwurdzeniowy procesor Qualcomm taktowany zegarem 1,4 GHz,

– 1 GB pamięci RAM,

– 16 GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD,

– wykorzystanie technologii LTE,

– aparat 8 Mpix wspomagany lampą LED i autofocusem,

– przedni aparat 2 Mpix,

– WiFi 802.11 b/g/n 2.4 GHz,

– Bluetooth 4.0,

– dodatki: kompas, GPS, żyroskop, akcelerometr, czujnik zbliżeniowy,

– bateria o pojemności 2100 mAh

Jak widać – specyfikacja nie wskazuje, że jest to smartfon z górnej półki, cena niestety do tej półki mocno nas przybliża. Warto jednak pamiętać, że jest to pierwszy model wydany z systemem Sailfish OS. Zaprojektowanie takiego systemu, (nawet w tym przypadku, gdzie podłożem jest MeeGo), nie jest tanią sprawą. Do tego dochodzą oczywiście koszty związane z marketingiem, rozwojem odpowiednich jednostek w firmie itp. Firma Jolla powstała w 2011 w ramach odpowiedzi inżynierów Nokii, którzy stracili pracę na wskutek problemów swojej ówczesnej firmy. W chwili obecnej Jolla zatrudnia 90 osób w Finlandii i Hong Kongu.

Premierowy smartfon Jolla Phone dostępny będzie w 9 różnych wersjach kolorystycznych (wymienne obudowy).

Finlandia będzie pierwszym państwem, w którym pokaże się ten model. Jednak zaraz potem realizowane preoredery w 135 innych państwach. Wysyłka smartfonu Jolla do Polski ma nastąpić 2 grudnia tego roku. Zamierzacie kupić?

Be Sociable, Share!