jd-4k-580x349

Wyświetlacze urządzeń mobilnych cechują się bardzo szybkim postępem. Najlepiej to widać w coraz to większych rozdzielczościach. Japan Display właśnie pokazało światu swoje najnowsze dzieło – panel 12″ o rozdzielczości 4K.

Wyświetlacze Full HD zadomowiły się w topowych smartfonach już od roku. Tablety posiadają jeszcze większe rozdzielczości. Chociażby taki Nexus 10 i jego 2560×1600 piksele. Mogłoby się wydawać, że już teraz obraz jest ostry niczym żyleta, lecz producenci cały czas pokazują nam, że są w stanie stworzyć jeszcze bardziej szczegółowe ekrany. Japan Display, będące wspólnym przedsięwzięciem firm Hitachi, Toshiba i Sony, pokazało właśnie ekran o przekątnej 12″ i imponującej rozdzielczości 3840×2160 pikseli.

Wymiary nowego wyświetlacza wynoszą 273,7 x 164,6 x 1,96 mm. Oferuje on kąty widzenia powyżej 160 stopni (nie jest to żadne osiągnięcie) i używa technologii LTPS (Low Temperature PolySilicon LCD), która pozwoliła na osiągnięcie niskiego zużycia energii bez względu nawet na tak dużą rozdzielczość.

Kontrast ekranu Japan Display wynosi 1000:1, a jego jasność to 500 kandeli. Charakteryzuje się poborem mocy na poziomie 3600 mW podczas korzystania w trybie maksymalnej jasności. Z wyłączonym podświetleniem zużycie mocy spada dziesięciokrotnie.

Opisywany wyświetlacz z pewnością jest sporym osiągnięciem technologicznym i z pewnością zostanie wkrótce zastosowany w niektórych tabletach. Czy to jednak wszystko, co mają nam do powiedzenia producenci elektroniki? Może w przyszłości będą na nas czekały ekrany 8K? Całkiem możliwe, choć osobiście nie widzę sensu tworzenia aż tak szczegółowego wyświetlacza…

Via

Be Sociable, Share!