lumia2520_1

Nokia oprócz dwóch tabletofonów zaprezentowała też swój pierwszy tablet. W końcu! Urządzenie, na które czekaliśmy od dawna nazywa się Lumia 2520 i prezentowałoby się znakomicie, gdyby nie jeden problem…

Nokia nie ma doświadczenia w tabletach. Od lat próbuje stworzyć urządzenie tego typu lecz dopiero teraz udało się je stworzyć. Lumia 2520 nadeszła w pełnej krasie i przestała mieć przed nami jakiekolwiek tajemnice.

lumia2520_2

lumia2520_home-730x469

 

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to wygląd. Lumia 2520 jest naprawdę ładna. Nie byłoby przesadą gdybym stwierdził, że jest to jeden z najpiękniejszych tabletów na rynku. Pomaga jej także spora ilość dostępnych kolorów: biały, czarny, niebieski i czerwony.

Wewnątrz jest jeszcze lepiej: Snapdragon 800, 2 GB RAM-u i ekran 10,1″ o rozdzielczości Full HD i wyjątkowej czytelności przy ostrym słońcu sprawiają, że mamy do czynienia z mocnym zawodnikiem. Można przyczepić się nieco do rozdzielczości wyświetlacza, choć w codziennym użytkowaniu raczej nie będzie ona przeszkadzała. Aparat to nietypowa jednostka 6,7 Mpix sygnowana przez ZEISS, co powinno być gwarancją dobrej jakości. Pamięć wewnętrzna wynosi 32 GB (jest też slot na karty pamięci), a pojemność baterii to budzące podziw 8000 mAh. Do tabletu można włożyć kartę micro-SIM i cieszyć się z dobrodziejstw sieci 4G.

 
 

Wraz z tabletem pokazano także eleganckie etui z wbudowaną klawiaturą, która przekształca tablet w coś w rodzaju notebooka. Posiada ona wbudowaną baterię i dwa porty USB z tyłu. Podoba mi się!

Co z wadami? Kilka się znajdzie, lecz największej wcale nie trzeba długo szukać. Chodzi o system operacyjny, czyli o Windowsa RT. Jest to chyba najgorsza możliwa opcja. Windows RT został ogólnie uznany za niewypał i raczej nikt o zdrowych zmysłach wolałby go od desktopowego Windowsa 8 czy chociażby Androida. Z powodu systemu operacyjnego nie widzę tego tabletu w poważnych zastosowaniach.

Cena Lumii 2520 wynosi 499$. Myślę, że jest to w sam raz. Mimo to, Lumia 2520 mnie nie zainteresowała. A mogło być tak pięknie, gdyby tylko nie Windows RT…

 

Ciekawe? Podziel się!