nokiawearable

 

Zaskakująca wiadomość! Nokia pracowała nad swoim smartwatchem (smartbransoletą?). Ten niecodzienny projekt możemy obejrzeć na prezentacji wideo.

Wiadomość o tym, że Nokia stworzyła prototyp czegoś w rodzaju dotykowej, wieloekranowej bransolety jest dla mnie małym szokiem. Fiński producent co prawda przed umową z Microsoftem lubił eksperymenty, ale czegoś takiego się nie spodziewałem.

Informacje podane profilu Kenta Lyonsa na stronie Nokia Research Center wskazują na to, że Nokia Facet istniało już w październiku 2012 roku. Osobiście zaskoczyło mnie to – po interfejsie i designie sądziłem, że urządzenie ma już nieco więcej lat na karku. Sterowanie Facetem (fantazyjna nazwa, nie ma co) miało polegać na prostych lecz intuicyjnych gestach i pozwalało na wykonanie kilku ciekawych operacji. Użyte oprogramowanie nie przypomina niczego, co mogliśmy zobaczyć gdzie indziej – nie jest to ani Windows Phone, ani Symbian. Mogę o nim powiedzieć jedynie tyle, że jest… paskudne.

Projekt prezentuje się nieźle jedynie na papierze. Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie, czy sześć wyświetlaczy pracujących jednocześnie to rzeczywiście to, czego oczekujemy – od takich małych gadżetów raczej się nie wymaga multitaskingu. Z resztą i tak problem musiałby sprawiać brak odpowiednich aplikacji oraz chociażby to, że nie ważne jak byśmy się starali, to mając Faceta na ręce nie bylibyśmy w stanie widzieć wszystkich ekranów na raz. Dodajmy do tego ślamazarne działanie i wręcz monstrualne rozmiary obudowy. W takiej formie ten pomysł nie mógł się sprawdzić.

5d88c2d6423bafe38c92bd4a4620717b

Nokia Facet to jeden z wielu szalonych pomysłów, które są ciekawe, lecz totalnie niepraktyczne i które nie miały by szans zostać ciepło przyjęte przez konsumentów. Możemy zatem o niej mówić jedynie jako o ciekawostce. Nie powinniśmy się spodziewać, że trafi na rynek.

Via

Be Sociable, Share!