buttons

Wróć, cofnij, anuluj, strzałka do tyłu, strzałka w lewo, wracajka – tak można nazwać przycisk znajdujący się pod ekranem, w prawej części urządzeń z systemem Windows Phone 8. Może się okazać, że odejdzie w niepamięć wraz z kolejną odsłoną tego systemu operacyjnego, czyli Windowsa Phone 8.1.

Przycisk powrotu znajduje się prawie w każdym telefonie komórkowym. Po prostu jest użyteczny – wychodzenie z aplikacji czy wracanie do poprzedniego okna to jedne z najczęściej wykonywanych operacji. Taka opcja zatem musi być dostępna przez cały czas. Żeby nie było potrzeby marnowania przestrzeni ekranowej, stosuje się przyciski pod ekranem.

Okazuje się, że Microsoft sądzi inaczej. Paul Thurrott pracujący dla Małomiękkich uważa, że wielu użytkowników ma problemy z korzystaniem z przycisku wracania – czasami zamiast wyjścia z aplikacji telefon cofa nas do poprzedniego ekranu z tej samej apki, co może irytować. No OK, ale czy na prawdę jest to powód do pozbycia się tego klawisza?

Nie wiadomo, jak miałaby zostać rozwiązana kwestia wielozadaniowości i przełączania się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami. Kto wie, może czeka nas rozwiązanie podobne do tego z Sailfish OS oparte na gestach?

Ciężko mi sobie wyobrazić Windows Phone’a bez przycisku odpowiedzialnego za powrót. Nie uważam jednak tego jako wady, lecz po prostu inne, alternatywne rozwiązanie. Z pewnością nie spodoba się ono osobom przyzwyczajonym do WP od dawna, bo będą musieli zmienić swoje nawyki.

Via

Be Sociable, Share!