hg

Android z racji swojej otwartości jest podatny na modyfikacje. W Internecie istnieje wiele grup, które tworzą własne wersje oprogramowania na smartfony z tym systemem. Są to tak zwane Custom ROM-y. W tym wpisie postaram się wytłumaczyć osobom, które nie miały z nimi do czynienia, czy rzeczywiście warto się nimi zainteresować. Biorąc do ręki smartfony z Androidem różnych firm łatwo zauważyć, że ich oprogramowanie różni się pod wieloma względami. SonyHTC, Samsung i właściwie każda inna licząca się firma korzysta z własnych nakładek systemowych, które nadają wygląd i dodają różne opcje. Nie każdemu jednak podobają się te nakładki: te od Samsunga czy HTC bywają bardzo zasobożerne, inne są z kolei mało funkcjonalne, a niektóre po prostu brzydkie (to oczywiście kwestia gustu; mnie np. TouchWiz Samsunga w ogóle się nie podoba). Na ratunek mogą przyjść Custom ROM-y, które są w stanie poprawić wydajność systemu i zapewniają większe możliwości personalizacji.

nexus-4

ParanoidAndroid z funkcją PieControl na Nexusie 4

 

Na początek powinniście sobie zadać pytanie: czy rzeczywiście potrzebujecie nowego ROM-a? Trzeba pamiętać, że ich instalacja wiąże się z utratą gwarancji, a sam proces zmiany systemu nie zawsze może przebiec pomyślnie – czasami można uszkodzić telefon tak, że już nie będzie możliwości uruchomienia go (pod żadnym pozorem nie spieszcie się z instalacją!). Jeśli nie narzekacie na płynność działania, nie przeszkadza Wam wygląd nakładki i jesteście przyzwyczajeni do obecnego systemu (chociażby ze względu na preinstalowane aplikacje), a wersja Androida nie ma dla Was znaczenia, sugerowałbym pozostanie na fabrycznym oprogramowaniu. W przeciwnym razie polecam instalację nowego ROM-a.

fff7d__CyanogenMod-Nexus-One

CyanogenMod jest obecnie najpopularniejszym ROM-em

 

Niestety, nie jestem w stanie opisać procesu instalacji, gdyż na niemal każdym smartfonie przebiega on inaczej. Większość z nich wymaga uzyskania dostępu do roota, wgrywaniu recovery, wykonaniu kopii zapasowej, sflashowania ROM-a, wgraniu kernela i wyczyszczeniu cache’a. Dla niezaznajomionych z tematem może to zabrzmieć jak czarna magia, lecz wystarczy zaznajomić się przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut z wątkami na forum XDA, by zrozumieć co i jak. Wspomniane przeze mnie XDA jest skarbnicą wiedzy na temat wgrywania ROM-ów i innych szeroko pojętych modyfikacji systemowych, a link do niego znajdziecie na samym dole tego wpisu.

Warto też zastanowić się nad wyborem odpowiedniego ROM-a. Tutaj sprawa ma się podobnie, jak w poprzednim punkcie – dla wielu smartfonów jest ich całkiem sporo i trzeba się upewnić, że wybieramy ten właściwy. Powinniście unikać wersji beta, które mogą być niestabilne i okrojone z niektórych funkcji oraz ROM-ów, które dopiero raczkują. Od siebie dodam, że godne polecenia są m.in. CyanogenMod, ParanoidAndroid oraz Android Revolution.

maxresdefault

Tak może wyglądać okno ustawień w Galaxy S4 z ParanoidAndroidem.

 

Co zatem możemy zyskać wgrywając nowe ROM-y? Przede wszystkim, znaczny wzrost wydajności. Posiadacze słabszych urządzeń mogą poczuć się, jakby posiadali nowy sprzęt. Z pewnością warto zwrócić uwagę na możliwości konfiguracji i personalizacji niefabrycznych ROM-ów. Wiele z bajerów można zauważyć od zaraz (poziomy tryb launchera, belka powiadomień ze skrótami do najważniejszych ustawień…), a inne są ukryte i wymagają skonfigurowania (włączenie latarki przez przytrzymanie włącznika przy wyłączonym ekranie, rozbudowane opcje ekranu blokady…). Osoby lubiące grzebanie w ustawieniach mogą się poczuć jak w niebie. Warto też wspomnieć, że zastąpienie jądra systemu nowym może spowodować dłuższy czas pracy baterii i lepsze wychwytywanie połączenia Wi-Fi. Niestety, nie ze wszystkim jest tak kolorowo – po wgraniu ROM-a AOKP (CyanogenMod lub ParanoidAndroid) nie będziecie mogli już skorzystać z wielu fabrycznych funkcji. Jeśli często korzystaliście z S-Voice’a czy BlinkFeeda, powinniście się zastanowić, czy zalety wynikające z posiadania nowego systemu zrekompensują ich brak.

XDA Developers Forum – skarbnica wiedzy na temat modyfikowania Androida. To tutaj trafiają najświeższe ROM-y i najlepsze poradniki. Forum w języku angielskim.

Ciekawe? Podziel się!