Polska premiera Nokia Lumia 1020

Nokia Lumia 1020 wyposażona jest w arcy potężne narzędzie jakim jest aparat. Żeby jednak móc korzystać z dobrodziejstw takiego narzędzia, musimy wiedzieć, jak je wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Bez obaw – szkody tym nie wyrządzimy, najwyżej będziemy mieli słabe zdjęcia ale do rzeczy…

Nokia Lumia 1020 podobnie jak, ostatni model Nokii z Symbianem – Nokia 808 PureView, wyposażona została w aparat 41 megapikseli (czy to przypadek?). Poza wielką liczbą, smartfon wyposażony został także w optykę Carl Zeiss i technologię PureView.

Inżynierowie dołożyli także dodatkowe oprogramowanie, które ma ułatwiać  robienie zdjęć i zmianę ustawień – chodzi tutaj o dedykowaną aplikację Nokia Pro Cam. Dzięki niej możemy zmieniać parametry i ustawienia ekspozycji, prędkości migawki, ISO, balans bieli czy ostrości. Aplikacja rzeczywiście jest pomocna a jej znajomość daje nam wstęp do ładnych i atrakcyjnych dla oka zdjęć. Nokia Pro Cam dostępna jest również na smartofny Nokia Lumia 925, 920 i 928.

Aby Was nie zanudzić przejdę do krótkiego testu, w którym miałem do dyspozycji Nokię Lumię 1020 oraz Pin Up Studio Fotograficzne. Abyście zrozumieli powagę sytuacji dodam tylko, że nie umiem robić pięknych zdjęć ale i o tym pomyśleli ludzie z Nokia Polska, którzy na warsztaty zaprosili profesjonalnych fotografów, którzy krok po kroku wprowadzali nas w arkana fotografii z Lumią 1020.

Pierwsza część warsztatów polegała na robieniu zdjęć stogu siana w którym zlokalizowana była igła. Chodziło tutaj głównie o to by pokazać możliwości foto tego aparatu – powiększanie wykonanego zdjęcia, co przedstawia zdjęcie poniżej. Pamiętajcie – aby zobaczyć zdjęcie w całej okazałości należy na nie kliknąć.

Nokia Lumia 1020 sample photo

Kolejna część warsztatu to zdjęcia makro wykonywane z bliskiej odległości (słonecznik) oraz zdjęcia kłębków wełny na trawie by pokazać ostrość obrazu. W każdym z tych przypadku byliśmy instruowani o tym, co należy zmienić w ustawieniach apki Nokia Pro Cam. Oto moje dzieła.

Nokia Lumia 1020  słonecznik

camera Lumia 1020

Następnie przenieśliśmy się do ciemnego pomieszczenia, gdzie do dyspozycji mieliśmy tylko światło sztuczne oraz piękną modelkę Natalię. W dalszej części pokazane jest jak w przypadku długiego naświetlania można zrobić ciekawe zdjęcia na tzw. efekt neonu.

Nokia Lumia 1020 topmodel

Lumia 1020 neon

Jak się okazało Nokia Lumia 1020 także świetnie sprawdza się podczas wykonywania zdjęć w ruchu (globus, młynki, tancerz breakdance).

Nokia Lumia 1020 zdjęcie globus

Nokia Lumia 1020 premiera w Polsce

Nokia-Lumia-1020-dance

Podsumowując – Nokia Lumia 1020 to świetny aparat  z funkcjami klasycznego smartfona. Nie będę ukrywał, że duża zasługa w tym całej technologii PureView oraz świetnej aplikacji Nokia Pro Cam. Jeśli jednak myślicie, że w rękach każdego, każde z wykonywanych zdjęć będzie świetne, to się mylicie. Te warsztaty dały mi do zrozumienia, że fotografować może każdy ale trzeba wiedzieć, jak to robić nawet jeśli w ręku mamy najlepszy aparat na świecie. Ustawienia automatyczne dają możliwość robienia zdjęć dobrej jakości ale żeby poczuć moc aparatu w Nokii Lumii 1020 musimy posiłkować się aplikacją Nokia Pro Cam a wcześniej zrozumieć istotę jej działania i poznać podstawy fotografii. Wtedy możecie być pewni, że Nokia Lumia 1020 będzie dla Was najlepszym kamerofonem na rynku.

Be Sociable, Share!