gsmarena_001 (15)

Jeszcze przed tym, jak Nokia rozpoczęła bliską współpracę z Microsoftem, miała już gotowe urządzenia działające w oparciu o Androida. Nowe informacje wskazują na to, że niewiele brakowało, by losy Fińskiego producenta smartfonów potoczyły się zupełnie inną ścieżką.

Przed rokiem 2011, a więc wtedy, gdy Nokią jeszcze nie zarządzał Stephen Elop, znajdowała się ona w korzystnej pozycji. Jej smartfony z Symbianem miały swoje grono oddanych fanów, a w dodatku kombinowała z różnymi oryginalnymi rozwiązaniami, jak z np. systemem MeeGo lub Maemo. Dopiero teraz dowiadujemy się, że na tym nie kończyły się pomysły Nokii. Miała ona już gotowe urządzenia oparte na Androidzie.

Gdyby Nokia sprzedawała smartfony z Androidem, teraźniejszość firmy mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Czas pokazał, że warto byłoby tworzyć urządzenia w oparciu o nim – obecnie jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie, a jego przewaga stale rośnie. Niestety, zarząd Nokii postawił na współpracę z Microsoftem i – tym samym – na platformę Windows Phone 8.

Obecnie udziały Nokii w całym ekosystemie Windows Phone’a obejmują aż 80%. Tylko że co z tego, skoro w 2010 roku Nokia sprzedawała 32,8% wszystkich smartfonów ogółem, a teraz zaledwie 3%?

Teraz Nokia jest w rękach Microsoftu, także na zmianę decyzji odnośnie Androida nie ma szans.

Via

Be Sociable, Share!