gsmarena_001 (15)

Jeszcze przed tym, jak Nokia rozpoczęła bliską współpracę z Microsoftem, miała już gotowe urządzenia dzi­ała­jące w opar­ciu o Androida. Nowe infor­ma­cje wskazują na to, że niewiele brakowało, by losy Fińskiego pro­du­centa smart­fonów potoczyły się zupełnie inną ścieżką.

Przed rok­iem 2011, a więc wtedy, gdy Nokią jeszcze nie zarządzał Stephen Elop, zna­j­dowała się ona w korzyst­nej pozy­cji. Jej smart­fony z Sym­bianem miały swoje grono odd­anych fanów, a w dodatku kom­bi­nowała z różnymi ory­gi­nal­nymi rozwiąza­ni­ami, jak z np. sys­te­mem MeeGo lub Maemo. Dopiero teraz dowiadu­jemy się, że na tym nie kończyły się pomysły Nokii. Miała ona już gotowe urządzenia oparte na Androidzie.

Gdyby Nokia sprzedawała smart­fony z Androi­dem, ter­aźniejs­zość firmy mogłaby wyglą­dać zupełnie inaczej. Czas pokazał, że warto byłoby tworzyć urządzenia w opar­ciu o nim — obec­nie jest najpop­u­larniejszym sys­te­mem mobil­nym na świecie, a jego przewaga stale rośnie. Niestety, zarząd Nokii postawił na współpracę z Microsoftem i — tym samym — na plat­formę Win­dows Phone 8.

Obec­nie udzi­ały Nokii w całym ekosys­temie Win­dows Phone’a obe­j­mują aż 80%. Tylko że co z tego, skoro w 2010 roku Nokia sprzedawała 32,8% wszys­t­kich smart­fonów ogółem, a teraz zaled­wie 3%?

Teraz Nokia jest w rękach Microsoftu, także na zmi­anę decyzji odnośnie Androida nie ma szans.

Via

Ciekawe? Podziel się!