Halo-4-Forward-Unto-Dawn-Cortana

Równocześnie z pojawieniem się iPhone’a 4S 14 października 2011 roku miał miejsce debiut Siri – pierwszego inteligentnego asystenta głosowego dla urządzeń mobilnych. 27 czerwca 2012 roku Google pokazało konkurencyjne rozwiązanie dla systemu Android Google Now. Co z mobilnym Windowsem? Ten swojego asystenta głosowego nie posiada, lecz to ma się wkrótce zmienić. Windows Phone w wersji 8.1 może otrzymać własnego asystenta głosowego. Microsoft nad takim rozwiązaniem pracuje od dłuższego czasu i wygląda na to, że do tego zadania mocno się przykłada. Asystent otrzyma nazwę Cortana, co jest nawiązaniem do sztucznej inteligencji z serii gier Halo (przedstawia ją obrazek z nagłówka), która jest kojarzona z Microsoftem.

Cortana ma być powłoką systemową, która przez cały czas będzie działać w tle. Za jej pomocą da się wykonywać akcje głosowe wykorzystujące różne aplikacje, jak np. kalkulator czy notatnik. Ma ona oferować nie mniejszą funkcjonalność, niż konkurencja. To, co brzmi ciekawie to to, że będzie ona cały czas się uczyć i dostosowywać do użytkownika. Dostępność Cortany nie będzie ograniczona jedynie do Windows Phone’a; skorzystają z niej również inne produkty Microsoftu, jak Xbox One i desktopowy Windows 9.

Co ciekawe, już teraz możemy oglądać zrzuty ekranów przedstawiające wczesną wersję panelu z ustawieniami dotyczącymi Cortany. Niestety, brakuje jakichkolwiek technicznych konkretów i ciężko stwierdzić, czy ten asystent rzeczywiście będzie mógł stanąć w szranki z Google Now i Siri, czy też okaże się nie wartą uwagi ciekawostką.

Via

Ciekawe? Podziel się!