phonebloks-main1

Phonebloks to wizja smartfona, który przypomina nieco klocki Lego – każda z jego najważniejszych części znajduje się w czymś na kształt klocka. Dzięki temu, zamiast kupować nowego smartfona, wystarczy, że dokupimy moduł z np. lepszym aparatem czy szybszym procesorem.

Phonebloks to wizja duńskiego designera Dave’a Hakkena. Pomysł polega na tym, by stworzyć smartfona składającego się z trzech warstw: przedniej, czyli ekranu, środkowej, czyli czegoś w rodzaju płyty głównej i tylnej, składającej się z modułów funkcyjnych. To właśnie one są w tym projekcie najciekawsze.

 

Wspomniane wyżej moduły podłącza się do środkowej części i zawierają w sobie podstawowe części smartfona. Każda kostka służy do czegoś innego – w jednej znajdzie się procesor, w innej RAM, aparat, bateria lub np. głośnik. Jeśli po jakimś czasie użytkowania stwierdzicie, że smartfon jest zbyt wolny, wystarczy, że zakupicie kostkę z szybszym procesorem. Nie interesuje Cię jakość zdjęć? Zamów małą kostkę z aparatem, a wolne miejsce wykorzystaj na baterię – takich przykładów jest mnóstwo i dzięki temu każdy mógłby stworzyć swój wymarzony telefon.

Niestety, pomysł ma jedną, ale to bardzo ważną wadę – na chwilę obecną nie jest dokładnie powiedziane, jak miałoby przebiegać podłączanie takich kostek w kwestii technicznej (wyjaśnienia na filmiku nie wszystkich przekonują) i wiele osób uważa, że idea jest nie do zrealizowania na skalę masową. Na razie projekt zbiera dotacje od Internautów i – jeśli zostanie zebrana odpowiednia ilość pieniędzy – może zostać w przyszłości zrealizowany.

 

Be Sociable, Share!