steve-ballmer-580

Steve Ballmer, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci w świecie informatyki wkrótce przejdzie na emeryturę i tym samym wkrótce będziemy mogli spodziewać się nowego dyrektora generalnego Microsoftu.

Steve Ballmer już od 13 lat pełni funkcję CEO Microsoftu. W międzyczasie firma doznawała zarówno wielu wzlotów, jak i upadków. Czy był dobrym dyrektorem? Na ten temat można usłyszeć różne opinie, lecz gdyby nie on, dzisiejszy świat komputerów i smartfonów na pewno znacząco by się różnił.

Ballmer napisał do swoich pracowników list otwarty, w którym poinformował, że w ciągu 12 miesięcy odejdzie od Microsoftu. W tym czasie ma zostać specjalna komicja, która wybierze jego następcę.

Microsoft w okresie rządów Steve’a Ballmera co prawda wyszedł na plus i zyski z roku na rok powiększały się coraz bardziej, lecz i tak wiele osób krytykuje jego działania. Steve przespał boom związany ze smartfonami i tabletami, który po mistrzowsku wykorzystało Apple, a gdy ze sporym opóźnieniem Microsoft postanowił postawić swoją stopę także i w tych rejonach, to okazywało się, że nie robi tego dobrze. Windows 8 nie jest zbyt wygodny dla użytkowników zwykłych desktopów, a na tabletach też sprawuje się nie najlepiej. Microsoft Surface przyniósł straty w wysokości 900 milionów dolarów, a społecznościowy smartfon Microsoft Kin także okazał się niewypałem. To i tak nic w porównaniu do Windowsa Visty, która miała być wielce innowacyjnym produktem, a wyszło tak, jak wyszło.

Oczywiście, Microsoft w tym czasie dokonał też sporo dobrego: powstał Xbox 360, Windows 7, początkowo słaby Windows Phone odnosi coraz większe sukcesy, wyszukiwarka Bing, chmura SkyDrive czy pakiet Office są tym, za co ballmerowski Microsoft należy pochwalić.

 

Be Sociable, Share!