12

Jeszcze kilka lat temu rozsuwane klawiatury QWERTY były bardzo często montowane w smartfonach. Do tej pory mają one wielu zwolenników, lecz producenci smartfonów zrezygnowali z tego rozwiązania. Chlubnym wyjątkiem jest tutaj Motorola, której Droid 5 z właśnie taką klawiaturą wyciekł do sieci na kilku fotkach.

Co się stało z klawiaturami QWERTY? Co było w nich tak złego, że teraz po prostu nie ma nowych i dobrych smartfonów z nimi na pokładzie? Mam kilka teorii na temat ich wyginięcia. Doszło do tego chociażby dlatego, że obecnie stosowane pojemnościowe ekrany dotykowe są dużo większe i bardziej precyzyjne niż wówczas. Progres dotyczy także programowych klawiatur, które stały się bardziej inteligentne (np. SwiftKey lub Swype). Pozbawienie fizycznej klawiatury pozwoliło na odciążenie urządzeń i zmniejszenie ich gabarytów. Co jednak najważniejsze, smartfony bez QWERTY są tańsze w produkcji, co według mnie było kluczowym czynnikiem.2

 

Na szczęście Motorola nie zapomina o tym rozwiązaniu. Do sieci trafiły zdjęcia przedstawiające Droida 5, który posiada pięknej urody pięciorzędową klawiaturę. Oprócz niej smartfon ma otrzymać wyświetlacz  ~4,5″, cewkę do ładowania indukcyjnego, NFC, LTE oraz obudowę odporną na wodę i pył. Co zaskakujące, smartfon ze zdjęć posiada Androida w wersji 4.0.3, lecz bez obaw – prototypy często są wyposażane w nowsze wersje systemu dopiero po jakimś czasie.

Szkoda, że Motorola wycofała się z Europy i nie mamy co liczyć na to, że Droid 5 trafi do Polski. Byłoby świetnie, gdyby na rynku znalazł się choć jeden smartfon z fizyczną klawiaturą.

droid5version1-640x480

3

Via

Ciekawe? Podziel się!