nokia-here-apps

Nokia nie tylko jest producentem smartfonów. Posiada ona też osobny dział zajmujący się usługą nawigacyjną HERE. To właśnie on rozpoczął współpracę z Qualcommem, która ma na celu poprawę lokalizowania smartfonów, gdy te znajdują się wewnątrz budynków.

Usługa nawigacyjna Nokia HERE skupia się nie tylko na wyświetlaniu dróg . Pozwala ona także na oglądanie wnętrz wielu budynków. Jak wielu? Jest ich aż 50 tys. w 69 różnych krajach. O ile to rozwiązanie sprawdza się naprawdę dobrze, to istnieje pewien problem natury technicznej, który w nawigowaniu wewnątrz budynków może irytować.

Chodzi o namierzanie naszego urządzenia za pomocą satelitów GPS. Gdy znajdujemy się na otwartej przestrzeni jest ono bardzo skuteczne. Wystarczy wejść jednak na np. lotnisko (o stacji metra to już nie wspomnę…), a nasza lokalizacja nie zostanie namierzona zbyt dokładnie. Tym właśnie chce się zająć duet Nokii i Qualcomma, aby dane te były jak najbardziej dokładne.

Docelowo obie firmy mają na celu sprawić, by smartfony były namierzane wewnątrz budynków z dokładnością 3-5 metrów.

Qualcomm poza produkcją procesorów też ma doświadczenie na tym polu. Firma posiada własną technologię lokalizacyjną o nazwie IZat, która wykorzystuje wiele źródeł, jak m.in. satelity GPS i połączenie internetowe.

 

Via

Ciekawe? Podziel się!