Chińczycy potrafią zaskaki­wać tym, jak bardzo są w stanie zre­dukować koszty pro­dukcji swoich pro­duk­tów. Nie inaczej jest oczy­wiś­cie w przy­padku smart­fonów. Najnowszy Xiaomi Hongmi posi­ada przyz­woitą moc i jed­nocześnie kosz­tuje tyle, co nic.

Xiaomi to chyba naj­ciekawsza chińska firma pro­duku­jąca smart­fony. Jej mod­ele od paru ład­nych lat łączą ze sobą dobrą jakość (sic!), świetną wyda­jność i niską cenę. Niestety, mało kto słyszał o niej ze względu na brak dostęp­ności tych urządzeń poza Państ­wem Środka.

Xiaomi Hongmi, zwany w anglo­języ­cznych źródłach jako Red Rice (ze względu na nazwę — Hongmi to słowo z języka chińskiego oznacza­jące czer­wony ryż) prezen­tuje się naprawdę rewela­cyjnie. Został wyposażony w pro­ce­sor Medi­aTek MT6589 o czterech rdzeni­ach Cor­tex A7 i tak­towa­niu 1,5 GHz, układ graficzny Pow­erVR SGX544 oraz w 1 GB RAM-u. Bate­ria 2000 mAh powinna spoko­jnie poz­wolić na cały dzień użytkowania.

 

W smart­fonie zas­tosowano wyświ­et­lacz o przekąt­nej 4,7″ charak­teryzu­jący się rozdziel­czoś­cią 720p i współczyn­nikiem PPI na poziomie 312. Co ważne, panel ten jest chro­niony przez powłokę Gorilla Glass 2.

Tele­fon pracuje pod kon­trolą Androida 4.2 ze świetną nakładką MIUI V5.

Oczy­wiś­cie nie mogło zabraknąć także aparatu fotograficznego. Ten główny ma rozdziel­czość 8 Mpix i został zapro­jek­towany przez Sam­sunga. Podobno sprawdza się dobrze nawet w słabym oświ­etle­niu. Przed­nia kamerka to nic nadzwycza­jnego — 1,3 Mpix.

Naj­ciekawsza jest jed­nak cena. Red Rice został wyce­niony na 799 juanów, co daje… 420 zło­tych! Xiaomi Hongmi z pewnoś­cią jest najbardziej opła­cal­nym smart­fonem. Żeby nie było tak dobrze, praw­dopodob­nie ta słuchawka nigdy nie opuści Chin. Wielka szkoda!

Via

Ciekawe? Podziel się!