Nokia pracuje nad tabletami już od lat, do tej pory jeszcze wciąż nie udało się jej wypuścić ani jednego z nich. Zdaje się jednak, że koniec prac zbliża się dużymi krokami, a nowy tablet może zostanie pokazany jeszcze tego roku.

Na ślad nowego tabletu Nokii natknięto się w archiwum testów wykonanych programem GFXBench, który sprawdza mobilne urządzenia na tle wydajnościowym.

Zebrane dane nie informują wprost, że mowa o tablecie, lecz wiele wskazuje, że mamy do czynienia właśnie z takim urządzeniem. Nosi kodową nazwę RX-114. Zostanie wyposażone w ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (co prawda wskazania są inne, lecz Microsoft Surface o rozdzielczości Full HD także w GFXBench był oznaczony w ten sam sposób). Czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 z GPU Adreno 330 powinien sprawić, że mocy nie powinno zabraknąć.

To, co może rozczarować, to system operacyjny. Architektura ARM wykorzystana w procesorze wskazuje na to, że będzie nim Windows RT, który nie odniósł sukcesu. Byłoby o wiele ciekawiej, gdyby Nokia postarała się stworzyć urządzenie oparte o pełnoprawnego Windowsa 8. To mógłby być hit, lecz czy doczekamy kiedyś czegoś takiego?

Via

Be Sociable, Share!