Procesory Exynos 5 Octa, które Samsung pokazał na początku tego roku, posiadają „oszukane” osiem rdzeni. W jednej chwili pracować mogą maksymalnie cztery rdzenie. Koreański gigant ma jednak w planach stworzenie ośmiordzeniowego układu z prawdziwego zdarzenia jeszcze w tym roku.

Jak wiadomo (lub nie), procesor Exynos 5 Octa, który trafił do Samsunga Galaxy S4 charakteryzuje się architekturą big.LITTLE. Oznacza to tyle, że zawiera dwa czterordzeniowe układy pracujące napraemiennie – jeden mocniejszy, wykorzystywany przy bardziej skomplikowanych obliczeniach i drugi słabszy, który uruchamia się wtedy gdy duża moc nie jest potrzebna. Na przykład, podczas przewijania listy aplikacji czy w trybie czuwania. Miał być to pierwszy na świecie mobilny procesor o ośmiu rdzeniach, co oczywiście było chętnie wykorzystywane na ulotkach reklamowych, lecz w rzeczywistości trochę mijało się z prawdą.

Mogę w tym momencie spytać, komu tak na prawdę jest potrzebnych aż osiem rdzeni w smartfonie czy tablecie, lecz Samsung się tym nie przejmuje. Okazuje się, że już teraz pracuje nad taką jednostką, co jest zapewne odpowiedzią na CPU firmy MediaTek, która niedawno przedstawiła swoje prawdziwie ośmiordzeniowe procesory jako pierwsza na świecie.

Prace Samsunga nad nową technologią są już na tyle zaawansowane, że ich masowa produkcja ma się rozpocząć w tym roku. Hmm, czy to taką jednostkę otrzyma Samsung Galaxy S5?

Via

Be Sociable, Share!