Samsung w ubiegłym tygodniu obiecał nam, że wkrótce pokaże nowy procesor z rodziny Exynos 5 Octa. Obietnica została dotrzymana, a Samsung teraz może się pochwalić nowym, jeszcze szybszym chipsetem.

Samsung Exynos 5420 to nieco ulepszona odmiana procesora znanego nam dobrze z Samsunga Galaxy S4. Tak, jak poprzednik, charakteryzuje się strukturą 4+4. To oznacza, że nie mamy rzeczywiście do czynienia z jednym ośmiordzeniowym układem, lecz z dwoma czterordzeniowymi, które pracują naprzemiennie.

Zmianie uległy zegary obu procesorów. Cztery najmocniejsze rdzenie ARM Cortex A15 teraz pracują w częstotliwości 1,8 GHz, a rdzenie pomocnicze w 1,3 GHz. W obu przypadkach zegary podwyższyły się o 100 MHz względem poprzednika, tj. Exynosa 5410. Oprócz tego zastosowano także kilka innych ulepszeń, dzięki czemu udało się uzyskać nawet do 20% więcej mocy nie zwiększając przy tym prądożerności.

Duża zmiana nastąpiła w kwestii układu graficznego. Starsze PowerVR SGX544MP3 zostało zastąpione przez  sześciordzeniowe ARM Mali-T628 MP6. Korzysta ono z technologii GPGPU, która poprzez wykonywanie niektórych procesów pozwala na odciążenie procesora. Nowe GPU obsługuje biblioteki OpenGL ES 3.0 i Open CL 1.1. Samsung chwali się, że zastosowany układ graficzny jest aż dwa razy lepszy od poprzedniego.

Na razie nie wiadomo, w jakich urządzeniach nowy Exynos zostanie użyty. Możemy się spodziewać, że trafi do Galaxy Note’a III, lecz równie dobrze nadchodzący tabletofon Samsunga może skorzystać ze Snapdragona 800.

Via

Be Sociable, Share!