Qualcomm, czołowy producent chipsetów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, zaprezentował właśnie aż sześć nowych układów z rodziny Snapdragon 200, które trafią do urządzeń z niskiej i średniej półki.

Qualcomm od paru lat zdaje się ugruntowywać swoją pozycję lidera wśród producentów producentów chipsetów i można dostrzec coraz bardziej rosnącą przewagę nad m.in. Nvidią (której Tegra 4 choć jest bardzo dobra, to producenci niechętnie ją wykorzystują), Samsungiem czy Texas Instruments. Nowa linia Snapdragonów zdaje się gwarantować Qualcommowi jeszcze większy sukces.

Nowe chipsety zostaną wykonane w bardziej dokładnym procesie technologicznym (28 nm wobec wcześniejszych 45), co gwarantuje niższy pobór mocy oraz mniejsze wydzielanie ciepła.  CPU, w zależności od wersji, zostanie wyposażone w dwa lub cztery rdzenie. Niestety, ich maksymalna częstotliwość nie została jeszcze ujawniona. Wiemy natomiast, że Snapdragony 200 będą obsługiwać takie standardy komunikacji, jak HSPA+ (21Mbps) i chińskie TD-SCDMA.

Układy te będą zawierać nowe GPU Adreno 302, które ma zapewnić uruchamianie zaawansowanych graficznie, trójwymiarowych gier bez denerwujących lagów. Bardzo ciekawie zapowiada się możliwość obsługi nie jednej, nie dwóch, a aż trzech kart SIM jednocześnie. Tylko czy ktoś naprawdę tego będzie potrzebował? 😉

Nowe Snapdragony 200 będą mogły obsłużyć urządzenia z głównym aparatem o rozdzielczości maks. 8 Mpix i drugim, dodatkowym do 5 Mpix. Chipsety współpracują z Androidem, Windows Phone, a nawet Firefox OS-em i zadebiutują na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

Via

Be Sociable, Share!