NFC to technologia pozwalająca na komunikację zbliżeniową pomiędzy urządzeniem wyposażonym w odpowiedni czytnik a czipem NFC. Dziś pokażemy Wam, jak niewielkim nakładem pracy wykonać własne podstawki pod telefon, które pozwolą zautomatyzować niektóre czynności.

 

Podstawki NFC według tego projektu pozwalają na automatyczne uruchomienie zaprogramowanych uprzednio funkcji w smartfonie za pomocą położenia go na jednej z takich podstawek. Do ich wykonania będą nam potrzebne:

  • Smartfon z łącznością NFC
  • Naklejki z chipem NFC (dostępne na Allegro w cenie <4 zł/szt.)
  • Kolorowa drukarka
  • Sztywny karton o minimalnej grubości 1,5 mm
  • Nożyk lub nożyczki
  • Taśma dwustronna lub dobry klej do papieru.

Na początek ściągamy poniższy plik z wzorami graficznymi naszych podkładek i drukujemy je. Są one mojego projektu i do ich wykonania użyłem programu Adobe Photoshop CS6. Jeśli macie trochę zapału, możecie sami stworzyć własne wersje przeznaczone do innych celów, gdyż zamieściłem także pliki PSD. Ja zrobiłem trzy: do muzyki, do galerii zdjęć i do filmów wideo.

Paczka z grafikami do pobrania

 

Teraz zabieramy się do pracy!

1. Wycinamy brzegi i naklejamy od niezadrukowanej strony naklejkę z chipem NFC. Spokojnie – po podklejeniu kartonem będzie ona całkowicie niewidoczna.

 

2. Kartkę z nadrukiem oklejamy taśmą dwustronną, tak jak na poniższym zdjęciu. Należy ją umieścić jak najbliżej krawędzi, by papier nie odchodził na bokach od kartonu. Zamiast taśmy można użyć także kleju do papieru, choć zwykły klej biurowy w sztyfcie się nie nada – jest za słaby.

3. Teraz wystarczy już tylko zdjąć warstwę ochronną z taśmy, przykleić kartkę do arkusza kartonu i przyciąć go do odpowiednich wymiarów. Dla lepszego efektu można pomalować brzegi kartonu na kolor grafiki.

4. Nasza podstawka jest już gotowa! To jednak nie koniec. Należy pobrać na smartfona aplikację umożliwiającą zaprogramowanie własnych akcji dla czipów. W przypadku Androida doskonale się sprawdzi NFC Task Launcher, który jest dostępny za darmo w tym miejscu.

Otwieramy program i klikamy na ikonkę z plusem. Z okna wybieramy NFC i na nowym oknie możemy przypisać pożądane przez nas opcje. Każdy z tagów ma ograniczoną pojemność, więc należy uważać, by nie wybrać zbyt wielu akcji. Na koniec wciskamy przycisk Save & Write, po czym przykładamy smartfona do podstawki.

To by było na tyle! Mam nadzieję, że moje podstawki przypadną Wam do gustu i ułatwią Wam życie 🙂 Przy okazji wielu z nas będzie miało po raz pierwszy okazję, by wykorzystać NFC w praktyce.

 

Be Sociable, Share!