O PPSSPP pisaliśmy (nie licząc jednego dnia) dokładnie pół roku temu. Wtedy była to jeszcze zupełna ciekawostka nie godna większej uwagi. Jak jednak sprawa ma się po sześciu miesiącach? Jest postęp, choć wciąż bardzo daleko do pełnej emulacji.

PPSSPP to do tej pory jedyny emulator konsoli PlayStation Portable na Androida. Na szczęście, jest sukcesywnie rozwijany i z każdą kolejną aktualizacją staje się coraz bardziej funkcjonalny a lista kompatybilnych gier się powiększa. Jednak czy możemy już zagrać bez problemu w największe hity znane z tej przenośnej konsolki? Postanowiłem to sprawdzić testując pięć różnych gier. Moją platformą testową był HTC One X, więc nie powinienem narzekać na brak mocy.

Jako fan serii GTA postanowiłem na pierwszy ogień odpalić Grand Theft Auto: Liberty City Stories. Poszedłem tym samym po całości: jeśli ta gra byłaby emulowana w sposób umożliwiający przyjemną grę, zapewne nie byłoby także problemów z innymi grami. W końcu jest to wymagająca produkcja z bardzo rozległym, otwartym światem w 3D.

Niestety jednak na GTA:LCS się rozczarowałem. Po długim czekaniu na uruchomienie w końcu udało mi się rozpocząć rozgrywkę. Niestety, w graniu przeszkodziły mi czarne, pojawiające się nie wiadomo skąd tekstury i koszmarna prędkość działania. W teorii licznik FPS-ów wskazywał na 20 klatek na sekundę, choć aby przelicznik był wiarygodny, powinniście wszystkie dane podawane przez ten licznik podzielić przez 2, a może nawet 2,5. Reansumując – W GTA:LCS grać się nie da.

Na drugi ogień poszła japońska gra rytmiczna Hatsune Miku – Project Diva 2nd. Ta gra jako tako chodzi bezbłędnie – nie występują artefakty graficzne a wszystkie funkcje działają tak, jak należy. Niestety, problem tkwi w płynności. O ile nawigacja po menusach i dodatkowych opcjach (jak np. zwiedzanie domu Miku) jest jeszcze w porządku (40-60 fps), to problemy występują w głównej grze muzycznej (20-30 fps). Źle jest także odtwarzany dźwięk co w grze takiej jak ta jest nie do zaakceptowania. Jednakże w spokojnych momentach można napotkać się na sekundy o dużej płynności. Mimo wszystko grać się jeszcze nie da. A szkoda, gdyż osobiście bardzo lubię postać Hatsune Miku i wszystko co z nią związane.

Kolej na Wipeout Pure. Czy tutaj uda mi się uzyskać płynność umożliwiającą rozkoszowanie się grą? Po przejściu przez menu gry ze stałymi 60 klatkami na sekundę miałem nadzieję, że gra będzie chodzić bardzo płynnie. Nic bardziej mylnego – już na samym początku wyścigu zostałem zaatakowany wielkimi lagami (15-25 fps), które z miejsca uniemożliwiły mi rywalizację z oponentami. Z drugiej strony dodam chociaż, że na ekranach smartfonów ta gra prezentuje się naprawdę ładnie.

Nieźle wypadł w tym zestawieniu tytuł Monster Hunter Freedom Unite. Płynność oscylowała w granicy 50 fps-ów, choć w przypadku tej gry pojawiały się okazjonalne błędy w sterowaniu i grafice. Na upartego tę grę dałoby się przejść, ale z pewnością nie byłoby to przyjemne doznanie. Co ciekawe, grafika w tej grze jest całkiem niezła – po takiej produkcji spodziewałbym się gorszej wydajności. Aż dziwne, że gra o Hatsune Miku cechuje się mniejszą płynnością.

Czy PPSSPP wciąż jest tylko ciekawostką i wciąż nie pozwala na uruchomienie jakiejkolwiek gry w przyzwoitej płynności działania? Ostatnia nadzieja w prostej grze Lumines. Jako jedyna z testowanych przez mnie gier ta posiada dwuwymiarową grafikę, co powinno ułatwić zadanie. I faktycznie – akurat ta gra chodzi wyśmienicie. Żadnych kłopotów z zacinaniem, błędami graficznymi czy niepoprawnie odtwarzaną muzyką – jest dokładnie tak, jak na prawdziwym PSP.

Reasumując – przetestowałem pięć gier, z których każda działa. Niestety, tylko w Lumines dało się zagrać komfortowo, a reszta tytułów chodziła tak powoli, że praktycznie uniemożliwiało to granie. Zatem PPSSPP na chwilę obecną sprawdza się jedynie do prostych, dwuwymiarowych gierek, a te najciekawsze produkcje są wciąż niegrywalne.

Jeśli nie zapomnę, za pół roku postaram się napisać kolejny artykuł przedstawiający sytuację PPSSPP. Być może wtedy będzie już się bezproblemowo dało grać w bardziej skomplikowane gry.

 PPSSPP – Download Android

Be Sociable, Share!