ROM-y Paranoid Android oraz CyanogenMod posiadają ciekawą funkcję o nazwie Pie Controls. Pozwala ona na zastąpienie przycisków ekranowych znanych z Nexusów półkolistym (tudzież plackowym) menu rozwijanym z krawędzi ekranu.

Pie Controls to dla fanów Custom ROM-ów dość ciekawa nowinka. Nie często w ROM-ach pokroju CyanogenModa zdarzają się tak osobliwe modyfikacje, jak ta. Po raz pierwszy została zaimplementowana jednak nie w popularnym Cyjanku, lecz w Paranoid Androidzie.

Moje wrażenia związane z Pie Controls dotyczą właśnie systemu Paranoid Android. Opisywane rozwiązanie nieznacznie różni się na obu systemach. Przede wszystkim, ta funkcja na CyanogenModzie, w przeciwieństwie do Paranoid Androida nie wyłącza paska powiadomień.

No właśnie – prekonfigurowany Paranoid Android wyświetla na spodzie ekranu przyciski takie, jakie znamy doskonale z serii Nexus. Jeśli jednak nasz smartfon posiada już przyciski pod ekranem, jest to zwykła strata miejsca. Przyciski ekranowe można całkowicie wyłączyć, lecz bardziej interesującym rozwiązaniem jest zastąpić je poprzez Pie Controls.

Pie Controls polega na rozwinięciu półkolistego menu poprzez pociągnięcie palcem znad jednej z uprzednio wybranych krawędzi ekranu. Na nowym oknie widnieją takie informacje, jak godzina, ilość powiadomień, operator, data, połączenie internetowe oraz procent baterii. Są też oczywiście wspomniane wyżej przyciski takie, jak wstecz, home czy otwartych aplikacji. Gdy przeciągniemy palec na prawą stronę ekranu i puścimy ekran, ukaże nam się nieco zmodyfikowane menu powiadomień, natomiast jeśli zrobimy to po lewej stronie, sprawimy, że wyświetli się menu przełączników.

Pie Controls można skonfigurować do swoich potrzeb.

Pie Controls na pewno spodoba się posiadaczom Nexusa 4 i Galaxy Nexusa, którym przeszkadzają przyciski ekranowe ograniczające miejsce. Dla reszty użytkowników jest to tylko widowiskowy bajer – fajny, lecz niezbyt użyteczny. Parę dni zajmuje przyzwyczajenie się do nowego sposobu sterowania smartfonem, gdyż (na Paranoid Android) włączenie tej opcji powoduje ukrycie paska powiadomień u góry.

Najlepiej z Pie Controls skorzystać samemu. Jedni tę funkcję mogą pokochać, lecz na pewno wiele osób będzie ją krytykowało. Aby ją ocenić, po prostu należy przetestować ją na własnej skórze.

Be Sociable, Share!