Co prawda na Apple i Samsung od jakiegoś czasu nie spierają się o swoje patenty tak bardzo jak niegdyś, lecz nie są to jedyne firmy, które walczą ze sobą w sądach. Napięta sytuacja jest także pomiędzy Nokią i HTC. Jak orzekł sąd, HTC będzie zmuszone poczuć smak porażki.

Dzisiaj w sądzie spotkali się przedstawiciele Nokii i HTC. Powodem było wytoczenie procesu przez Nokię przeciwko HTC, które zdaniem Finów naruszyło patent EP0673175 polegający w skrócie na oszczędzaniu mocy baterii za pomocą redukcji informacji pochodzących z sieci komórkowej.

Sędzia Dr. Holger Kircher z Sądu Okręgowego w Mannheim wydał wyrok, uznając, że HTC rzeczywiście naruszyło patent. W rezultacie Nokia może zażądać od tajwańskiej firmy 5 milionów € odszkodowania. Dodatkowo, sprzedaż niektórych modeli HTC w Niemczech może zostać wstrzymana.

Wojny patentowe są utrapieniem dla nas wszystkich. Obrywają na tym nie tylko producenci smartfonów, lecz też przede wszystkim my – konsumenci. Spieranie się w sądach może przynieść firmie chwilowy zysk, lecz należy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce – Nokii może się oberwać, jeśli HTC postanowi odpłacić się w ten sam sposób. Z garścią dobrych prawników nietrudno będzie Tajwańczykom wytoczyć pozew przeciw Finom. Miejmy nadzieję, że ta farsa nie potrwa długo i ostatecznie dojdzie do zakopania topora wojennego.

Via

Be Sociable, Share!