Google podjęło dość kontrowersyjną decyzję pozbywając się ze swojego mobilnego sklepu aplikacji służących do ukrywania reklam na Androidzie. Niegłupie posunięcie, lecz odbiło się ono ze sporą falą sprzeciwu.

W sklepie Google Play nie można już znaleźć aplikacji jak  AdBlock Plus, AdAway czy Adfree. Firma z Mountain View stwierdziła, że korzystanie z takich aplikacji nie jest fair wobec reklamodawców i postanowiła coś z tym zrobić.

Na szczęście, nie oznacza to, że na chwilę obecną nie ma sposobu na korzystanie z Androida bez denerwujących banerów. Jeśli pobraliście wcześniej aplikację blokującą je, naturalnie będzie ona działać dalej. Nieco utrudnione życie będą mieli wszyscy ci, którzy zechcą na nowo pobrać jedną z nich – zostaną oni zmuszeni do wygooglowania pliku instalacyjnego takiej apki, lecz nie powinno sprawić to nikomu problemu.

Programów do usuwania reklam nie zalecam instalować osobom nieobytym w Androidzie – by one działały poprawnie, należy wykonać uprzednio roota, co niektórym może sprawić kłopot.

Co ciekawe, w Google Play nietknięty został ROM Toolbox – kombajn przeznaczony do zarządzania systemem, w skład którego także wchodzi narzędzie do blokowania reklam.

Jak uważacie – czy to dobre posunięcie ze strony Google’a? Oczywiście, programy tego typu działały na niekorzyść systemu i całkiem zaskakujące jest to, że w ogóle były dostępne wcześniej. W każdym razie – nie ma tragedii. Programy te dalej będą istnieć, lecz poza Google Play.

Via

Be Sociable, Share!