Google pod­jęło dość kon­trow­er­syjną decyzję pozby­wa­jąc się ze swo­jego mobil­nego sklepu aplikacji służą­cych do ukry­wa­nia reklam na Androidzie. Niegłupie posunię­cie, lecz odbiło się ono ze sporą falą sprzeciwu.

W sklepie Google Play nie można już znaleźć aplikacji jak  AdBlock Plus, AdAway czy Adfree. Firma z Moun­tain View stwierdz­iła, że korzys­tanie z takich aplikacji nie jest fair wobec reklam­odaw­ców i postanow­iła coś z tym zrobić.

Na szczęś­cie, nie oznacza to, że na chwilę obecną nie ma sposobu na korzys­tanie z Androida bez den­er­wu­ją­cych banerów. Jeśli pobral­iś­cie wcześniej aplikację bloku­jącą je, nat­u­ral­nie będzie ona dzi­ałać dalej. Nieco utrud­nione życie będą mieli wszyscy ci, którzy zechcą na nowo pobrać jedną z nich — zostaną oni zmuszeni do wygooglowa­nia pliku insta­la­cyjnego takiej apki, lecz nie powinno sprawić to nikomu problemu.

Pro­gramów do usuwa­nia reklam nie zale­cam instalować osobom nieoby­tym w Androidzie — by one dzi­ałały poprawnie, należy wykonać uprzed­nio roota, co niek­tórym może sprawić kłopot.

Co ciekawe, w Google Play nietknięty został ROM Tool­box - kom­bajn przez­nac­zony do zarządza­nia sys­te­mem, w skład którego także wchodzi narzędzie do blokowa­nia reklam.

Jak uważa­cie — czy to dobre posunię­cie ze strony Google’a? Oczy­wiś­cie, pro­gramy tego typu dzi­ałały na nieko­rzyść sys­temu i całkiem zaskaku­jące jest to, że w ogóle były dostępne wcześniej. W każdym razie — nie ma tragedii. Pro­gramy te dalej będą ist­nieć, lecz poza Google Play.

Via

Ciekawe? Podziel się!