Nokia nie zamierza się koncentrować jedynie na Windows Phone. W przyszłości w niektórych telefonach tej fitmy ma się pojawić Meltemi – system operacyjny przeznaczony dla telefonów ze średniej półki stanowiący pomost pomiędzy Windows Phone, a serią Asha.

Widać, że Nokia ma kolejny plan – pracuje nad nowym systemem o nazwie Meltemi, który ma zarządzać komórkami, które byłyby tańsze od tych z systemem Microsoftu, lecz wydajniejsze od Ashy. Do sieci wyciekła tabelka zawierająca różnice pomiędzy wszystkimi obecnie stosowanymi OS-ami w fińskiej firmie.

Niestety, systemowi bliżej do Ashy, niż do Windows Phone. Ma on pozwolić na przeglądanie Internetu za pomocą przeglądarki Xpress Browser zamiast nowego Internet Explorera, korzystanie z Nokia Maps w roli nawigacji, a w roli usługi zapewniającej wysoką produktywność ma być wykorzystane owiane tajemnicą Skillshare.com. Warto nadmienić aparaty z optyką renomowanej firmy Carl Zeiss oraz wyświetlacze Clear Black – są to duże plusy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Nokia zaprezentuje oficjalnie Meltemi OS. Nie mam jednak zamiaru się nim przesadnie ekscytować – będzie celować w użytkownika mniej wymagającego, który oczekuje taniego telefonu, choć z zapewnionymi multimedialnymi funkcjami. Nie sądzę jednak, by był to wielki przełom na miarę Symbiana – po prostu będzie istniał w naszej świadomości, lecz i tak najciekawsze smartfony będą i tak oferowane z Windows Phone, który w Nokiach zakorzenił się już bardzo mocno.

Via

Be Sociable, Share!