Nokia-Lumia-520

Nokia zaprezentowała cztery nowe modele na targach MWC 2013, moją uwagę przykuł smartfon Nokia Lumia 520, który powinien zrobić karierę dzięki niskiej cenie. Czy Nokia w końcu znalazła sposób na wyniesienie Windows Phone w górę?

Przypomnijmy, w poniedziałek Nokia oprócz modelu Lumia 720 i Nokii 301 i 105 zaprezentowała także słuchawkę Nokia Lumia 520, która według mnie powinna być właśnie tym, czego szukają na rynku mobilnym konsumenci. Model ten posiada ciekawą specyfikację: Windows Phone 8, ekran 4 cale, dwurdzeniowy procesor Snapdragon o taktowaniu 1GHz, 512MB RAM i 8GB ROM oraz aparat 5 Mpix z funkcją nagrywania filmów w jakości HD.

Ponadto dużym atutem tego modelu jest jego atrakcyjna cena: 139 euro (ok. 570zł). To właśnie ten aspekt bardzo często decyduje o atrakcyjności danego modelu. Z pewnością Nokia będzie w tym momencie mogła zasypać operatorów swoją ofertą, a ci znowu będą mogli sprzedawać najnowsze Nokię w niskim abonamencie za 1zł. I tak właśnie koło będzie się kręcić.

Jak zresztą potwierdził analityk z brytyjskiej firmy Canalys – Pete Cunningham, Dzięki Lumii 520 Nokii uda się trafić pod strzechy z systemem operacyjnym Windows 8. Te słowa dosyć mocno oddają to, co przedstawia sobą Luma 520 ale też w sposób jasny pokazuje, że wcześniej Nokia miała problem z przebiciem się do mas ze swoimi produktami. Można śmiało stwierdzić, że wcześniejsze modele Nokii z serii Lumia były za drogie w chwili debiutu, co niestety odbijało się negatywnie na ich atrakcyjności.

Taka strategia Nokii może zadziałać i potwierdzają to sztywne dane. Nokia w zeszłym roku sprzedała o 99% więcej smartfonów i telefonów w przedziale do 250 euro biorąc pod uwagę okres rok do roku. Natomiast wzrost modeli powyżej 250 euro wyniósł już tylko 23%.

Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę to, że zaniżenie w ten sposób ceny Nokii Lumi 520 w porównaniu do pozostałych modeli z serii Lumia, może odbić się z jednej strony na wspaniałej sprzedaży 520 ale też jednocześnie może to być klęska dla pozostałych tanich smartfonów Nokii a także nowego modelu Nokii Lumii 720. Czy taka polityka aby nie kręci bata na samą Nokię?

Be Sociable, Share!