Nvidia przedstawiła swój nowy układ SoC przeznaczony dla urządzeń mobilnych. Nazywa się Tegra 4i i jest to wolniejsza odmiana wcześniejszej Tegry 4.

Podejrzewam, że Nvidia powątpiewa w sukces swojej najnowszej jednostki przeznaczonej dla smartfonów i tabletów. Co prawda, zapewnia ona wydajność na świetnym poziomie, lecz nie spotkała się z entuzjastyczną odpowiedzią producentów urządzeń.

Nowy SoC znajdzie zastosowanie w tańszych urządzeniach, lecz powinien również oferować moc na przyzwoitym poziomie. Z pewnością prezentuje się o klasę wyżej niż Tegra 3, lecz do jej czwartej generacji czy najnowszych Snapdragonów wciąż będzie widocznie odstawać. Mimo wszystko, różnicę odczują zapewne wyłącznie fani benchmarków – ciężko sensownie wykorzystać taką moc na Androidzie.

W Tegrze 4i nie zastosowano znanych z mocniejszej Tegry 4 rdzeni Cortex-A15, lecz wcześniejsze A9. Oszczędzono też liczbę rdzeni w GPU, których – zamiast 72 – jest 60. Na szczęście, SoC został wyposażony w moduł 4G LTE oraz wsparcie dla specjalnych funkcji fotograficznych (np. tworzenie panoram HDR).

Warto nadmienić, że Tegra 4i fizycznie jest dwukrotnie mniejsza niż konkurencyjne jednostki Snapdragona, co będzie miało pozytywne skutki w kwestii czasu pracy na baterii.

Smartfony wyposażone w ten układ najpewniej zostaną pokazane światu w drugiej połowie bieżącego roku, natomiast w będą gotowe do sprzedaży prawdopodobnie gdzieś w jego końcu.

Via

Be Sociable, Share!