Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu i zarazem jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci informatycznego świata, z zadziwiającą szczerością wypowiedział się na temat podejścia  swojej firmy do urządzeń mobilnych.

Gdyby nie Bill Gates, dzisiejszy świat komputerów z pewnością wyglądałby zupełnie inaczej. To on powołał do życia system operacyjny Windows, który wśród pecetów jest absolutnie bezkonkurencyjny. Gdy przypatrzymy się popularności odmian Windowsa na smartfony, bez trudu można zauważyć, że w tej kwestii gigant z Redmond nie radzi sobie już tak dobrze. Dlaczego?

W wywiadzie dla CBS Bill Gates szczerze wyjaśnił powód zaistniałej sytuacji:

Ballmer i ja nie jesteśmy usatysfakcjonowani z rzeczy, no wiecie, przełomowych, lecz robimy w tej kwestii wszystko, co tylko możemy. Nie ominęliśmy rynku telefonów komórkowych, lecz podeszliśmy do niego sposobem, który nie pozwolił nam wysunąć się na prowadzenie. Właśnie dlatego uważam to za czystą pomyłkę.

Przy okazji warto dodać, że Bill Gates pochwalił działalność obecnego CEO Microsoftu, Steve’a Ballmera. Jest zadowolony z produktów, usług i marek, które zostały zapoczątkowane za jego pośrednictwem – Xbox, Windows 8, Bing, Microsoft Surface…

Trudno jednak nie zgodzić się ze spostrzeżeniem, że w ostatnich latach Microsoft jakby traci swoją renomę sprzed lat. Co z tego, że jest twórcą przeglądarki Bing, wyszukiwarki Internet Explorer czy Surface’a, skoro konkurencja (przede wszystkim Google) wyraźnie góruje ze swoimi rozwiązaniami. Potęgą Microsoftu jest przede wszystkim software, tworzenie systemów operacyjnych. Skoro udało się z komputerami osobistymi, to czemu by nie zebrać więcej sił na tworzenie rozwiązań dla urządzeń mobilnych? No, ale takie podejście byłoby i tak spóźnione w czasie.

Via

Be Sociable, Share!