Facebook Windows Phone

Jestem zadowolony ze swojej Nokii Lumii 800, która działa na systemie Windows Phone 7,8. Niestety system ten ma kilka wad związanych z aplikacjami – jedną z nich jest właśnie fatalny Facebook, który występuje zarówno w formie zintegrowanej z systemem, jak i osobnej aplikacji od Microsoft.

Facebook WP vs Facebook Android

Zintegrowana wersja Facebooka w systemie Windows Phone umożliwia: przeglądanie ściany, aktualizowanie wpisów, meldowanie się w danym miejscu, komentowanie, przeglądanie zdjęć. I to byłoby na tyle. W porównaniu do wersji Facebooka z Androida brakuje chociażby: wyszukiwania nowych oraz obecnych znajomych, przeglądania wydarzeń, szybki dostęp do grup, możliwość podglądu oraz publikacji na własnych fanpage’ach, możliwość przeglądania wygodnych dużych zdjęć na ścianie, możliwość segregowania wpisów z podziałem na najnowsze i najciekawsze.

Powyższa lista to grzechy główne systemu Windows Phone zintegrowanego z Facebookiem. Niestety takie okrojenie funkcjonalności sprawia, że z największego portalu społecznościowego w wersji mobile użytkownicy z WP korzystają tylko w krytycznych momentach. Pośrednią alternatywą może być tutaj aplikacja Facebook na smartfony Windows Phone – niestety ona także została wykonana przez Microsoft, co oznacza kolejne słabe rozwiązanie. Aplikacja ma przejrzysty układ choć dla przykładu grafiki wyświetlają się w takich miniaturach, że nie można ich zobaczyć na ścianie i konieczne jest kliknięcie na podgląd. Należy przyznać, że działa ona bardzo szybko i płynnie, choć sam proces wczytywania się samej apki zajmuje chwilę. Kolejny minus to brak polskiej wersji językowej – do tłumaczenia nie ma dużej ilości elementów a i tak to nie zostało zrobione.

Aplikacja Facebook Pro dla WP – alternatywa, która cieszy

W moim przekonaniu oraz w przekonaniu społeczności oceniającej elementy na Marketplace, aplikacja Facebook Pro jest idealnym rozwiązanie dla smartfonów z Windows Phone. Program ten został już oceniony przez 950 osób (średnia ocen: 4,5 na 5 gwiazdek), natomiast oficjalna aplikacja Facebook od Microsoftu oceniona przez 1040 osób (średnia: 3,5).

Przejdźmy do funkcjonalności aplikacji Facebook Pro – jest to nieco zmodyfikowana wersja aplikacji stworzonej przez Facebooka na smartfony, czyli taka wersja, jaką spotkamy chociażby na Androidzie. Możemy tutaj zarówno porozmawiać ze znajomymi na czacie, wyszukać nowych znajomych, wrzucić wpis na Fanpage, przejrzeć wydarzenia, przejrzeć grupę itp. Apka posiada zarówno wersję darmową, jak i wersję pozbawioną reklam za 5,49zł. Jedynym minusem tego programu jest przewijanie „wstecz” – jest do tego specjalny dedykowany przycisk, podczas gdy jak wiemy smartfony z Windows Phone posiadają taki przycisk już wbudowany. Reszta jest ok i daje o wiele większe możliwości niż dwa rozwiązania zaproponowane przez Microsoft.

Facebook od Microsoftu dla Windows Phone jest dla mnie rozczarowaniem i nawet po roku korzystania z niego nie mogę się przyzwyczaić – wystarczy choć na chwilę przesiąść się na Androida by zrozumieć ile mu brakuje. Cieszy jednak fakt, że znalazło się alternatywne rozwiązanie w postaci aplikacji Facebook Pro. Ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie i jakie są Wasze doświadczenia w korzystaniu z Facebooka na WP oraz na Andoidzie i iOS – co byście poprawili, co Wam się podoba?

Be Sociable, Share!