O Nokii z Windows Phone 8 i aparatem jak w 808 PureView mówi się nie od dziś. Okazuje się, że owe rewelacje muszą mieć coś wspólnego z prawdą, gdyż kolejne źródło potwierdza prace nad takim smartfonem.

Tym źródłem jest serwis informacyjny The Guardian. Mówi on o tym, że Nokia pracuje nad stworzeniem smartfona korzystającego z Windows Phone 8, w którym znajdowałby się sensor PureView o matrycy 41 Mpix.

Oczywiście, rozchodzi się o model znany nam pod nazwą EOS. Mówi się o tym, że właśnie tak nadchodząca Nokia będzie się nazywać finalnie, lecz mam wrażenie, że jest to tylko i wyłącznie nazwa kodowa, która ulegnie zmianie. Prawdopodobnie smartfon nie będzie należał do rodziny Lumia. Jeśli Nokia rzeczywiście planuje całkowicie nową rodzinę swoich urządzeń (a jest to prawdopodobne), to możemy być gotowi na bardzo duże zmiany, także w kwestii wykonania – nie-Lumie mają otrzymać obudowy z aluminium i prawdopodobnie zerwą z linią designu zapoczątkowaną przez Nokię N9.

Informacja głosi, że Nokia EOS zostanie pokazana nie podczas Mobile World Congress 2013, lecz dopiero latem, gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Szkoda, ja osobiście byłem nastawiony na to, że podczas MWC 2013 Nokia pokaże swojego nowego fotograficznego smartfona – byłoby to sensowne, gdyż to właśnie na ubiegłorocznym MWC Finowie zaprezentowali 808 PureView.

Niestety, wciąż nie wiemy, czy Nokia EOS zostanie wyposażona w optyczną stabilizację obrazu znaną z Lumii 920, lecz nawet bez niej będzie ona niesamowitym kąskiem. Właśnie takimi urządzeniami Nokia powinna walczyć o klienta – w kwestiach fotograficznych oferuje ona nową jakość, zupełnie nieporównywalną z osiągnięciami konkurencji. Nokia 808 PureView nie mogła się przyjąć, gdyż nie byłą wystarczająco multimedialna – Symbian na tle iOS-a i Androida prezentuje się staroświecko i nie dostarcza tak pozytywnych wrażeń z użytkowania, co inne systemy. Windows Phone 8 pod tym względem wypada dużo lepiej. Życzmy Nokii, by jej EOS okazał się strzałem w dziesiątkę!

Via

Be Sociable, Share!