Chińskie firmy zajmujące się produkcją smartfonów mają się nad wyraz dobrze. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest Huawei, którego raport finansowy za rok 2012 nie rozczarowuje.

Huawei w Polsce nie kojarzy się szczególnie dobrze ze swoimi smartfonami. O ile chińskie modemy cieszą się w naszym kraju sporą popularnością, to telefony komórkowe po prostu jeszcze nie zdążyły się przyjąć. Można to łatwo zrozumieć niezbyt atrakcyjną do tej pory lokalną ofertą Huaweia oraz awersją do chińszczyzny. Nie wszędzie jednak sytuacja prezentuje się podobnie, gdyż na kontynencie azjatyckim opisywany producent odnosi bardzo duże sukcesy sprzedaży.

Jak duże? Z raportu finansowego Huaweia za rok 2012 wynika, że zysk względem roku 2011 wzrósł o 33% i wyniósł 15,4 miliardów renminbi (7,8 miliardów w przeliczeniu na złotówki). 70% z tej kwoty wpłynęło dzięki operatorom telekomunikacyjnym. Nic dziwnego, gdyż aż 45 z pięćdziesiątki największych operatorów całego świata miało w swojej ofercie urządzenia tej marki. Całkowite przychody firmy szacuje się na 220 miliardów. Nieźle, hę? Warto nadmienić jeszcze, że aż 66% zysków Huaweia zostało wygenerowanych po za granicami Chin. W tym roku firma planuje osiągnąć przychód rzędu 10-12%.

Via

Be Sociable, Share!