Nokia Android

W sieci znowu huczy – Nokia ma przejść na Androida bo wielu ma wyobrażenie, że Nokia Lumia z Androidem to spełnienie marzeń każdego smartfoniaka. Co ważne tą teorie zaczyna powoli łykać CEO Nokii Stephen Elop. Czyżby Nokia chciała podroczyć się trochę z Microsoftem czy też rzeczywiście rozważa opcje Androida?

Na sam początek wróćmy jednak do źródła – chodzi o wywiad dla hiszpańskiej gazety El Pais, w której CEO Nokii Stephen Elop na zadane pytanie: czy rozważają opcje wprowadzenia smartfonów z Androidem w przyszłym roku? Odpowiedział: wszystko jest możliwe. Przypomnę tylko, że to nie pierwsza wymigująca odpowiedź Elopa, która nie do końca wskazuje na to czy Nokia rozważa taką opcję czy też nie.

Dla wielu wydaje się to zastanawiające dlaczego Nokia jeszcze nie przeszła na Androida? Odpowiedź jest bardzo prosta – obie firmy, zarówno Nokia jak i Microsoft władowały potężny zastrzyk gotówki by wypromować system Windows Phone. Co ważne z każdym kolejnym kwartałem na rynku pokazują się coraz to nowsze urządzenia, które sprzedają się zazwyczaj lepiej niż poprzednicy. Drugą sprawą jest to, że Nokia nie popełnia tego błędu, co inni producenci (choćby HTC) i nie dostosowuje smartfonów z WP tylko do klientów zamożnych. Na rynku możemy znaleźć wiele słuchawek fińskiego producenta, które należy zaliczyć do smartfonów tanich – choćby Nokia Lumia 610, która w sierpniu i wrześniu zeszłego roku była najlepiej sprzedającym się smartfonem w Polsce (dane: Nokia Polska). Dalsze plany Nokii – prawdopodobny tablet z systemem Windows RT, kolejne fantastycznie wyglądające smartfony Nokia Lumia z technologią PureView. To wszystko to dowód na to, że Nokia raczej nie zamierza zbaczać z drogi, którą obrała sobie już jakiś czas temu.

Zobacz także: Taki sobie przeciętny zegarek od Google, który każdy chciałby mieć!

Możliwość współpracy Nokii z Google, czego efektem miałby być smartfon z Androidem, finowie mogą raczej zacząć rozważać w połowie tego roku, jak nie pod koniec tego roku ale tylko w przypadku gdy sprzedaż Lumii będzie szła bardzo słabo. Gdyby w tej chwili ogłosili pracę nad smartfonem z Androidem oznaczałoby to tylko jedno – Nokia mogłaby się liczyć z takimi stratami za ten rok, że firma nie przetrwałaby do końca 2013.

Wracając jeszcze do tego samego wywiadu, gdzie CEO Nokii podkreślił, że firma jest zadowolona ze sprzedaży smartfonów z Windows Phone. Oczywiście można spojrzeć na to z innej strony: co miał biedak powiedzieć? – jasne, że są zadowoleni. Z drugiej jednak strony Nokia ocknęła się z marazmu, który trwał od pamiętnej Noki N95 – bodajże ostatniej docenianej. To wszystko podkreśla rynek i eksperci chwalący postęp firmy w ostatnim roku. Nokia na chwilę zwolniła, zwolnienie trwa już kilka lat ale powoli się rozpędza a jej siłą napędową są Lumię i w to właśnie wierzę!

Na sam koniec tylko dodam, że podczas pisania tego wpisu, Nokia zaprzeczyła jakoby rozważała opcję zaprezentowania w 2014 roku smartfon Nokii z Androidem a słowa Elopa wytłumaczyła jako powtarzanie tych samych informacji przez dłuższy czas przez CEO Nokii – jednym słowem złe tłumaczenie z języka hiszpańskiego i nagle Nokia brata się z Google 🙂

Be Sociable, Share!