Jako, że nadszedł już kolejny rok, z pewnością w najbliższych czasach będziemy mogli liczyć na sporo podsumowań. Tym razem popatrzymy na wzrost popularności mobilnych systemów ubiegłego roku.

Nie będzie dużym zaskoczeniem, że w 2012 roku najbardziej wybił się Windows Phone. Oczywiście, przyczyniła się do tego premiera jego najnowszej odmiany – Windows Phone 8.

W roku 2012 powstało sporo nowych smartfonów bazujących na systemie giganta z Redmond. Na początku roku pojawiły się Nokie z serii Lumia: Lumia 610, Lumia 800 i Lumia 900, natomiast w październiku miała miejsce huczna premiera Windows Phone 8, z którego skorzystała m.in. Nokia Lumia 920.

Windows Phone 8 miał wprowadzić rewolucyjne zmiany względem swojego poprzednika i wychodzi na to, że spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród użytkowników, jak i wiernych fanów WP7.

Według wykresu, w ubiegłym roku wzrost popularności Windows Phone wyniósł 289%, więc niemal trzykrotny. Jest to absolutny rekord wśród wszystkich systemów operacyjnych znajdujących się na rynku. nie ma się jednak czemu dziwić – należy też przyznać, że 2011 nie był udanym rokiem dla produktu Microsoftu.

Jak natomiast prezentują się pozostałe OS-y? Ich wzloty i upadki nie są tak efektowne, jak wyżej opisywany wynik. Android znalazł się na drugiej pozycji z 52-procentowym wzrostem popularności. Applowski iOS zamyka grono systemów o wzrastającej tendencji z wynikiem 16%.

Spadek zaliczyły natomiast Bada (-35%), BlackBerry (-55%) oraz Symbian (-74%). Nie ma tu żadnego zaskoczenia – wszystkie z tych systemów są już przestarzałe i oferują znacznie mniej możliwości od konkurencji. Jako, że Symbian i Bada mają już znikome wsparcie, ich pozycja będzie spadać coraz bardziej. BlackBerry może jednak odzyskać dawny blask za sprawą nowej, dziesiątej wersji, która zostania wydana już na początku tego roku.

Via

Be Sociable, Share!