W Polsce bez problemu możemy natrafić na telefony komórkowe stworzone z myślą o starszych ludziach. Problem z nimi jest taki, że za ich pomocą nie przeglądniemy Internetu czy nie nakręcimy nim klipu wideo. Kres temu ma położyć Fujitsu, oferując smartfona opartego na Androidzie przeznaczonego dla tej właśnie grupy docelowej.

„Zaraz… Smartfon z Androidem dla seniora? Czy oni oszaleli?” – tak wyglądała moja pierwsza myśl na temat tej wiadomości. Zielony Andrzej jest jednym z najcięższych w obsłudze systemów operacyjnych na telefony komórkowe i nie wyobrażam sobie emerytów korzystających z urządzeń tego rodzaju.

Na szczęście, zdaje się, że Fujitsu wie co robić. To za sprawą nakładki systemowej, którą obdarzy swoje smartfony. Zrywa ona ze wszystkim tym, co znacie z pozostałych Androidów i kompleksowo przeobraża interfejs. Do dyspozycji mamy wielkie, kontrastujące kolorem przyciski wyposażone w łatwe do zrozumienia piktogramy, a sam sposób sterowania w mniejszej mierze polega na wykonywaniu gestów. Zmodyfikowano nawet pasek notyfikacji, przez co praktycznie nie da się rozpoznać na pierwszy rzut oka, że smartfon korzysta z Androida 4.0 Ice Cream Sandwich.

Do tej pory Fujitsu sprzedawał – korzystający z powyższego udogodnienia – model Raku Raku wyłącznie na terenie Japonii. Teraz na szczęście zmienia swoją politykę sprzedaży i zamierza udostępnić go Europie i Stanom Zjednoczonym. Niestety, operatorzy do tej pory milczą i nie wiemy, gdzie i kiedy dokładniej pojawi się ten smartfon.

Czy propozycja Fujitsu się przyjmie? Pomysł według mnie jest co prawda interesujący, lecz bardzo karkołomny i wątpię, aby jego produktem zainteresowała się grupa docelowa. Mniej skomputeryzowani staruszkowie nie będą chcieli wydać na telefon dużej ilości gotówki, toteż kupią oni proste Nokie bądź urządzenia przypominające z wyglądu kalkulator. Jeśli jednak nasz starzec nie będzie miał problemu z przyswajaniem sobie nowinek technologicznych, to zdecydowanie lepiej byłoby dla niego wybrać Nokię Lumia 610 działającą pod kontrolą Windows Phone 7. A co wy o tym sądzicie?

Via/Via

Be Sociable, Share!