Tegra 3 do tej pory jest jednym z najwydajniejszych chipsetów trafiających do smartfonów i tabletów. Mimo to, Nvidia już pracuje nad jego następcą, który będzie mieć premierę w przyszłym roku.

Przede wszystkim, nie zmienia się ogólny koncept układu zielonych (jego kryptonim: Wayne) – tak, jak w przypadku poprzedniczki, wciąż mamy do czynienia z SoC 4+1. Oznacza to, że grafika i procesor zostały scalone w jedno urządzenie o czterech głównych rdzeniach i jednym dodatkowym, odpowiadającym za pracę w stanie bezczynności. Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest jego niski pobór mocy.

Cztery rdzenie dotyczą się oczywiście procesora. Grafika charakteryzować się będzie innymi danymi. Bardzo intrygującą wieścią jest to, że otrzyma ona aż 72 rdzenie (Tegra 3 miała ich 12). Czy muszę wspominać, że to powinno bardzo korzystnie przełożyć się na wydajność w renderowaniu grafiki?

Dodatkowo, dzięki nowym chipsecie Nvidii, będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw takich, jak nagrywanie i odtwarzanie filmów 1440p, USB 3.0, HDMI, pamięć NAND, a cały układ zostanie wykonany w procesie technologicznym 28nm.

Resztę danych możecie poznać za sprawą poniższej grafiki:

Wcześniej już dowiedzieliśmy się, że Tegra 4 prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w trakcie CES 2013, a więc 8-11 stycznia przyszłego roku. Ciekawi mnie, którzy z producentów skuszą się na nowy SoC Nvidii. Najpopularniejsze urządzenia z Tegrą 3 to Google Nexus 7 i HTC One X. Oba zyskały bardzo dużą popularność i są chwalone ze względu na wydajność.

Via

Be Sociable, Share!