Świat smartfonów i tabletów przesiąknięty jest obecnie Androidem i iOS-em. Na razie nic się nie zanosi, aby powstał system mogący konkurować popularnością z tymi dwoma. Jolla Mobile twierdzi jednak, że znajdzie się miejsce dla jeszcze jednego gracza na rynku i prezentuje swój system Sailfish OS.

Jolla Mobile to firma, której twórcami są byli pracownicy Nokii. Gdy Stephen Elop zmienił kierunek rozwoju Nokii w stronę Windows Phone porzucając przy tym mające wielu zwolenników MeeGo, osoby znajdujące się na wysokich stanowiskach działu MeeGo postanowiły założyć własną firmę rozwijającą koncept tego systemu.

W ten sposób zrodził się Sailfish OS, który właśnie został zaprezentowany. Oto on:

Trzeba przyznać, że wizualnie produkt Jolli sprawia świetne wrażenie. Mnogość animacji, sposób nawigacji i minimalistyczny styl spowodowały u mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest to połączenie elementów znanych z Windows Phone, Androidem oraz MeeGo.

System ma mieć bardzo otwartą strukturę. Twórcy zapowiadają, że znajdzie on zastosowanie w smartfonach, tabletach, a nawet w telewizorach i jeszcze innych urządzeniach. Sailfish OS ma mieć premierę w przyszłym roku, prawdopodobnie w jego drugim kwartale. Już teraz firma twierdzi, że jej produkt trafi do szerokiej gamy urządzeń różnych producentów i pracuje nad umowami z nimi.

Miejmy nadzieję, że pomysł nie spali na panewce i Sailfish OS się przyjmie. Byłoby naprawdę ciekawie, gdyby iOS i Android zyskały dodatkowego konkurenta. Ja osobiście trzymam kciuki za Jollę.

Via

 

Be Sociable, Share!