Topowe smartfony i tablety oferują obecnie bardzo wysoką wydajność za sprawą czterech rdzeni (bądź pięciu w przypadku Tegry 3). Na jaw wyszła informacja, że Samsung nie zamierza na tym poprzestać i trzyma w zanadrzu ośmiordzeniową jednostkę! Szaleństwa nie ma końca!

Cztery rdzenie o taktowaniu 1,6 GHz – tak prezentuje się procesor topowego smartfona Samsunga – Galaxy Note II. Brzmi to naprawdę dumnie, a wydajność, jaką potrafi osiągnąć ten mały wielki potwór jest naprawdę wielka. Okazuje się, że Samsung nie spoczywa na laurach i już ma przygotowany procesor z ośmioma rdzeniami.

Nowy układ zwie się big.Little. Nie posiada jednak osiem równorzędnie pracujących rdzeni, lecz dwie oddzielne jednostki – jedna z nich o nazwie big to czterordzeniowe ARM Cortex A15 o mocy 1,8 GHz i 2MB pamięci L2 Cache. Jest to główny układ, który używany będzie w przypadku najbardziej wymagających operacji. Wspomagać go ma drugi czterordzeniowy chipset o nazwie Little, słabszy ARM Cortex A7 1,2 GHz. Wykorzystywany będzie w celu oszczędności baterii – taka architektura sprawia, że mocniejszy i – co przez to idzie – bateriożerny układ nie będzie używany w niepotrzebnych sytuacjach.

Jest to podobne rozwiązanie, co w przypadku Tegry 3 znanej z Nexusa 7 i HTC One X, lecz różni się tym, że zamiast jednego rdzenia, zawiera całą grupę rdzeni. Na pewno przełoży to się na wydajność i czas pracy na baterii. Całość zostanie wykonana w procesie technologicznym 28nm, co pozwala założyć, że bateria rzeczywiście w końcu nie będzie powodem do rozpaczy.

Układ ma szanse zostać zaprezentowany w Samsungu Galaxy S IV i Note III. Czekamy!

Via

Be Sociable, Share!