Gdy porównujemy smartfony, zazwyczaj patrzymy na procesor, ilość RAM-u, pamięć wewnętrzną, rozdzielczość i przekątną ekranu. Mało kto zawraca sobie głowę, jak szybki jest jego ekran. Inżynierowie Nokii postanowili jednak zwrócić uwagę na ten aspekt i sprawili, że nie ma szybciej reagującego na polecenia wyświetlacza, niż tego w Nokii Lumia 920.

PureMotion HD+ to jeden z najlepszych wyświetlaczy na rynku. Posiada świetne odwzorowanie barw, rewelacyjną rozdzielczość 720p oraz dwie wyjątkowe  cechy: podwyższoną czułość ekranu oraz rekordową szybkość działania.

Starsze wyświetlacze TFT mają niemiłą przypadłość wolnej zmiany kolorów. Skutkowało to tym, że telefony korzystające z nich po prostu nie nadawały się do niektórych zastosowań, jak np. oglądania filmów – obraz być bardzo rozmyty i ciągle pozostawała na nim irytujące smużenie z poprzednich klatek. To na szczęście już historia – producenci od lat korzystają już z nowocześniejszych rozwiązań, które wyeliminowały ten problem. Jednak Nokia pokazuje, że w tej kwestii da się jeszcze popracować.

Na stronie Nokia Conservations Jussi Ropo, Senior Technology Manager Nokii wyjaśnia  szczegóły działania wyświetlacza w Lumii 920:

PureMotion HD+ jest najszybszym wyświetlaczem zastosowanym w smartfonie. W rzeczywistości jest ponad dwukrotnie szybszy od konkurencji.

Rezultat to wynik wieloletniego procesu, który jest bezapelacyjnym krokiem w przód jeśli chodzi o doświadczenia użytkownika. Z PureMotion HD+ otrzymujesz ostrzejszy obraz z mniejszym rozmyciem podczas np. przewijania, nawigacji czy grania w gry.

Jeśli zmierzysz, 60 klatek na sekundę daje 16,7 ms – co 16,7 ms na ekranie pojawia się nowy obraz. Łatwo się domyślić, że jeśli przejścia pomiędzy zmianami kolorów są dłuższe, to możemy otrzymać trochę rozmyć. Ciekłe kryształy wciąż próbują otrzymywać poprzednią wartość, gdy powinny wyświetlać kolejną klatkę.

Średnie przejście pomiędzy obrazami w Lumii 920 zajmuje około 9 ms. Może to być np. przejście z błękitu do żółci – nieważne, jaki to będzie odcień, zawsze otrzymamy wynik poniżej 9 ms. Jest to największy krok naprzód w prędkości działania ekranu.

Ta fenomenalna prędkość przejść została osiągnięta przez podniesienie napięcia dla każdego piksela LCD  i przesterowanie panelu. Dla porównania, telefony konkurencji potrzebują na zmianę obrazu mniej więcej 23 ms.

Porównując to osiągnięcie do mojego poprzedniego newsa, śmiem twierdzić że Nokia podąża w bardzo dobrym kierunku rozwoju. Samsung, HTC i cała reszta biją się o jak największą rozdzielczość i przekątną, choć te parametry już osiągnęły szczyt realnej użyteczności – po prostu dalszy rozwój nie ma sensu. Ciekawe, która firma jako pierwsza weźmie przykład z Nokii i zapewni większą responsywność ekranu.

Via

Be Sociable, Share!