Komórkowi Fani emulacji do tej pory mogli co najwyżej zagrywać się w produkcje z Game Boy Advance, pierwszego PlayStation bądź Nintendo 64. Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce może spotkać nas niemały przełom w tej kwestii – PPSSPP to pierwszy na świecie mobilny emulator PlayStation Portable, który – choć znajduje się w bardzo wczesnej fazie rozwoju – rzeczywiście działa!

PlayStation Portable to przenośna konsola do gier stworzona przez japońskie Sony. Ma ona już na karku 8 lat i w kwestii sprzętu porównywana jest często do kultowego PlayStation 2.W trakcie swojego żywota zdobyła naprawdę liczne grono zwolenników, również w Polsce. Na sukces przyczyniło się oczywiście mnóstwo rewelacyjnych gier wydanych na tę platformę, jak np. LittleBigPlanet, Grand Theft Auto: Vice City Stories, Gran Turismo czy God of War: Chains of Olympus.

Kto by nie chciał zagrać w powyższe produkcje na swoim smartfonie? Wydawać by się mogło, że to wyłącznie utopijna wizja, lecz wkrótce może to się zmienić! Parę dni temu światło dzienne ujrzał projekt PPSSPP – emulator PSP na smartfony z Androidem! Zwróciwszy uwagę na to, że do tej pory mogliśmy co najwyżej emulować gry z PlayStation One, mamy do czynienia z początkiem trzęsienia ziemi emulacyjnego światka.

Jak PPSSPP sprawuje się na leciwym Nexusie S, możecie zobaczyć tutaj:
 


 
Co prawda zaprezentowana została zaledwie niezwykle prosta gra Puzzle Bobble Deluxe, lecz należy wziąć pod uwagę to, że mamy do czynienia z bardzo wczesną wersją programu (pierwszą publiczną) i to dopiero początek prac. Mimo wszystko, godne podziwu jest to, z jaką łatwością Nexus S radzi sobie z samym emulowaniem, więc można wywnioskować, że współczesne smartfony nie powinny mieć problemów z brakiem mocy nawet w przypadku trójwymiarowych gier z zaawansowaną grafiką.

Obecnie twórca PPSSPP pracuje nad przeportowaniem kompilatora JIT tak, by współdziałał z architekturą procesorów ARM. Gdy tego dokona, prace powinny przyspieszyć w znacznym stopniu.

Wszystkim zainteresowanym polecam zajrzeć na stronę projektu, gdzie autor umieścił sporo informacji takich, jak lista kompatybilności gier (choć póki co żadna nie działa idealnie), a wkrótce udostępniane będą kolejne wersje emulatora.

PPSSPP – Link do pobrania

 

Be Sociable, Share!