Google Nexus 7 to chyba ulubiony tablet dla modderów. Okazuje się, że da się go zmusić, by działał pod kontrolą dość egzotycznego systemu operacyjnego, jakim jest Chromium OS.

Chromium OS to open-soruce’owa wersja netbookowego systemu Chrome OS wydanego przez Google. Przeznaczony jest dla netbooków i nie zyskał popularności z racji koncepcji działania – wszystkie operacje zachodzą na kartach przeglądarki Google Chrome, co mocno ogranicza użyteczność.
 

 

Zatem dlaczego zjawił się modder imieniem Hexxeh i postanowił przeportować Chromium OS na hulającego pod kontrolą Androida Nexusa 7? Odpowiedź jest prosta: bo mógł i chciał. Zielony robocik to z pewnością bardziej przemyślany system od Chromium, lecz port jest przede wszystkim pokazem umiejętności urządzenia i autora. Pozwala on wierzyć, że z Nexusa 7 można wyciągnąć jeszcze naprawdę wiele. Skoro zaimplementowanie Chromium okazało się możliwe, to być może za jakiś czas ujrzymy inne systemy operacyjne na siedmiocalowym tablecie Google’a.

Niestety, port jest owiany tajemnicą. Nie wiemy o nim zbyt wiele, gdyż autor nie pokusił się o spisanie działających i niedziałających funkcji. Na razie możemy być pewni, że działa Wi-Fi i ekran dotykowy. Z filmiku widać jednak wyraźnie, że system działa stabilnie i z przyzwoitą prędkością. Nie ma nawet problemów z odtworzeniem teledysku Gangnam Style na YouTube.

Nie wiemy, czy Hexxeh zamierza udostępnić swoje dzieło reszcie posiadaczy Nexusów.

Via

Be Sociable, Share!