Sposób wyświetlania informacji w postaci kafelek stał się znakiem rozpoznawczym Windows Phone 7. Teraz, gdy nadszedł czas na nowe systemy Microsoftu, okazuje się, że odnowione, ruchome kafelki mogą czuć się zagrożone.

Wojny patentowe w ostatnim czasie jakby ucichły. Zdaje się, że Samsung i Apple złożyli broń, lecz tym razem oskarżenie spada nie na jedną z przytoczonych firm, a na Microsoft.

Problematycznym elementem okazały się kafelki Live Tiles. Nieznana nikomu firma SurfCast uważa, że Microsoft tym rozwiązaniem naruszył jej patent #6,724,403. SurfCast opatentowała wcześniej „zespół ikon automatycznie odświeżających się”. Firma doszukała się kradzieży jej pomysłu w nowych okienkach.

SurfCast grozi sądem gigantowi z Redmond i uważa, że produktami naruszającymi jego patent są zarówno Windows 8, Windows 8 RT, jak i mobilny Windows Phone 8.

Microsoft do całej sytuacji podchodzi ze stoickim spokojem – twierdzi, że wygra pozew bezproblemowo, a oba rozwiązania – choć podobne – nie są tym samym, więc patent nie został naruszony.

Gdyby jednak SurfCast zdołał pokonać Małomiękkich, w świecie smartfonów mogłoby dojść do niemałego zamieszania – w najczarniejszym scenariuszu telefony komórkowe oparte na Windows Phone 8 zostałyby zdjęte ze sklepów, a to mogłoby sprawić, że Nokia znalazłaby się w ogromnych tarapatach. Są to jednak tylko gdybania, a do czegoś takiego prawie na pewno nie dojdzie. I bardzo dobrze, gdyż m.in. Nokia Lumia 920 to bardzo fajne urządzenie, które powinno trafić do kieszeni wielu zadowolonych użytkowników.

Via

Be Sociable, Share!