Jeśli pamiętasz czasy, w których komputery miały moc zbliżoną do jednostek sterujących dzisiejszych pralek, to być może mam tutaj coś dla ciebie – MetroSpec to emulator komputera ZX Spectrum,

Młodsi czytelnicy – co zrozumiałe – mogą nie wiedzieć, czym jest owe ZX Spectrum. To komputer domowy, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia. Na dzisiejsze standardy jego specyfikacja może wydawać się nieprawdopodobna – posiadał procesor o mocy 3,54 MHz, 16 lub 48 kB pamięci RAM a grafikę wyświetlał na ekranie o rozdzielczości 256 x 192 pikseli. W dobie czterordzeniowych smartfonów ciężko sobie wyobrazić, że takie parametry pozwalały na względnie profesjonalne zastosowania tego komputera, a nawet istniało na niego mnóstwo mniej lub bardziej wciągających gier.

Dla wszystkich, którzy marzą o powrocie do przeszłości powstał MetroSpec. Jest to program emulujący ekosystem komputera ZX Spectrum w odmianach (16 kB i 48 kB RAM) na platformie Windows Phone 7.

Aplikacja jest kompletnym emulatorem. Działa tu więc wszystko – obraz, dźwięk, sterowanie i cała reszta, a podczas korzystania z niego nie powinniśmy napotkać na błędy czy zwiechy. Emulować możemy pliki w formacie .Z80, .SNA,  .TAP, .TZX, oraz spakowane w archiwa .ZIP, .RAR, .7Z, .GZIP i .TAR.
Co najlepsze, MetroSpec dostępny jest od niedawna w wersji Free, dzięki czemu aby posmakować historii nie musimy wydawać ani grosza. Oczywiście, ta odmiana została okrojona w stosunku do płatnej (3,49 zł) wersji – pojawiają się w niej reklamy, została ograniczona ilość slotów do zapisu oraz gier/programów do importu.

Emulator może chodzić ociężale na słabszych smartfonach. Wtedy zaleca się wyłączenie dźwięku, co powinno przyspieszyć działanie aplikacji.

Aby pobrać MetroSpec dla Windows Phone 7 kliknij tutaj, bądź skorzystaj z poniższego kodu QR:
QRCode

 

Aby pobrać za darmo MetroSpec Free dla Windows Phone 7 kliknij tutaj, bądź skorzystaj z poniższego kodu QR:
QRCode

 

Via

Be Sociable, Share!