Jeśli uprawiacie jogę bądź macie taki zamiar, mam dla was świetną aplikację: YOGA Free: 250 Poses & Yoga Classes. Jest to darmowy program dla iUrządzeń, który sprawi, że joga stanie się prostsza i przyjemniejsza.

Joga to jedna z filozofii indyjskich, która zawiera w sobie zbiór dyscyplin duchowych. Według niej, wyzwolenie z tzw. kół wcieleń jest możliwe poprzez odpo­wiedni tre­ning ciała, prze­strze­ga­nie zasad etycz­nych, skupienie, medytację i ascezę. Mało kto jednak skupia się na wszystkich filozoficznych zagadnieniach tej sztuki. Dla większości, joga jest równoznaczna z zestawem ćwiczeń relaksujących, które pozwalają poprawić samopoczucie i wyciszyć się.

YOGA Free: 250 Poses & Yoga Classes autorstwa ARAWELLA CORPORATION to darmowy instruktor, który krok po kroku pokazuje, jak wykonywać 250 póz (Asan) wchodzących w skład jogi. Uważny czytelnik zauważy, że już wcześniej omawialiśmy rozszerzoną wersję tej aplikacji – All-in YOGA: 300 Poses & Yoga Classes. Nie wszyscy są jednak gotowi wydawać gotówkę na programy tego typu, więc właśnie dla nich powstała omawiana dziś wersja.

Ekran główny aplikacji zawiera następujące funkcje: programy, zbiór póz, kalendarz, odsyłacz do płatnej wersji, opcje i więcej. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

Zakładka programy pozwala nam wykonywać ćwiczenia, więc to ona jest gwoździem (nomen omen) programu. Niestety, w tej wersji programu do dyspozycji użytkownika został oddany tylko jeden zestaw ćwiczeń. Nie stoi jednak na przeszkodzie tworzenie własnych, w których znajdą się takie Asany, jakie sami sobie wybierzemy. Problem w tym, że początkujący będzie miał problemy z dobieraniem efektywnych ćwiczeń.

Katalog zawiera aż 250 póz, z których każda została szczegółowo przedstawiona. Prócz samych zdjęć i opisów mamy dostęp do klipów wideo, instruktażowych nagrań audio oraz trójwymiarowych widoków ciała ukazujący pracę poszczególnych mięśni. Wszystko zostało wykonane wzorowo i aż chce się poznawać kolejne treści.

Pozycje zostały posegregowane według czterech poziomów trudności (początkujący, średnio-zaawansowany, zaawansowany i guru) , zatem program sprawdzi się doskonale zarówno dla „jogowych wyjadaczy”, jak i dla tych, którzy z hinduską gimnastyką nie mieli do tej pory nic wspólnego.

Miłym dodatkiem jest z pewnością kalendarz, dzięki któremu sprawdzimy, ile czasu spędziliśmy na uprawianiu jogi oraz zaplanujemy kolejne ćwiczenia.

Sama oprawa graficzna należy do przyjemnych. Layout został wykonany intuicyjnie, wszelkie grafiki sprawiają bardzo dobre wrażenie, a zdjęcia, filmy czy wizualizacja okładu mięśniowego prezentują najwyższy poziom.

YOGA Free: 250 Poses & Yoga Classes od swojej płatnej siostry różni się przede wszystkim ilością programów oraz pozycji. Pozbawienie wszystkich zestawów ćwiczeń z wyjątkiem jednego jest z pewnością sporym ograniczeniem, lecz, mimo wszystko, otrzymujemy profesjonalnie wykonaną aplikację, która pozwala na poszerzanie horyzontów i poznawanie nowych hobby. Jeśli komuś uprawianie jogi sprawi wiele radości, to z pewnością nie pożałuje także i kupna wersji płatnej.

Czy YOGA Free: 250 Poses & Yoga Classes jest programem, którego z czystym sercem poleciłbym każdemu? Na pewno nie. Joga to specyficzne i mało rozpowszechnione w naszym kraju zajęcie, a wiele  osób z pewnością wykaże awersję do takiej tematyki. Jednakże, jeśli często czujecie się zdenerwowani i chcielibyście zaznać nieco spokoju, joga może stać się odpowiedzią na wasze problemy. Czym ona dokładnie jest, należy przekonać się na własnej skórze. Tym bardziej, że za aplikację nie zapłacicie ani grosza.

Link do aplikacji w sklepie iTunes znajduje się tutaj. Poniżej umieszczam także kod QR odsyłający w to samo miejsce:

QRCode

Interesuje Was tematyka jogi a nie posiadacie urządzenia Apple? Z pewnością spodoba się Wam strona Yoga.com. Zachęcam do zapoznania się z umieszczonymi na niej przykładami ćwiczeń oraz sklepikiem z muzyką stworzoną z myślą o jodze.

 

Be Sociable, Share!